Nejvyšší ocenění za architekturu získal tvůrce papírových domů

New York - Nejprestižnější architektonické ocenění světa získal podruhé v řadě japonský tvůrce. Šigeru Ban obdržel Pritzkerovu cenu za originalitu i za humanitární dopad své práce. Proslul jako mistr levných a ekologických staveb.

Šestapadesátiletý Ban se proslavil zejména jednoduchými konstrukcemi z papírových trubek či lepenkových desek. Do povědomí veřejnosti se poprvé zapsal jako tvůrce nouzových přístřešků pro uprchlíky po genocidě ve Rwandě před 20 lety. V roce 1995 pokračoval v humanitární architektuře, když navrhl náhradní obydlí pro lidi postižené zemětřesením v japonském Kóbe. Mezi jeho poslední práce patří návrh lepenkové katedrály v novozélandském městě Christchurch, které před čtyřmi lety poškodily otřesy země.

Vytvořil také řadu užitkových budov, mimo jiné turistickou chatu z papírových trubek na japonském ostrově Jakušima nebo dům z desítek skříní na newyorském Long Islandu. Je autorem obdivovaného japonského pavilonu na světové výstavě Expo 2000 v Hannoveru nebo pobočky pařížského výstavního domu Centre Pompidou ve městě Metz.

„Šigeru Ban je přírodní živel, což je naprosto odpovídající ve světle jeho dobrovolnické práce pro lidi bez domova a majetku v oblastech, které byly zničeny přírodními katastrofami,“ uvedl předseda poroty Peter Palumbo. Trofej si podle něj Ban zasloužil „nekonečnou inovativností“, „neomylným okem“ nebo „naléhavou smyslovostí“.

Pritzkerova cena (stránky zde) byla založena v roce 1979 americkým podnikatelem a filantropem Jayem A. Pritzkerem a jeho manželkou. Součástí ocenění, které loni získal Banův krajan Tojo Itó, je odměna 100 tisíc dolarů, tedy přes dva miliony korun.