Chrudim boduje až napotřetí. O památky se stará nejlépe v republice

Chrudim – Příkladná péče o památkové objekty a historické dědictví města zvládla v uplynulém roce nejlépe Chrudim. Náleží jí tak dvacátý titul Historického města roku 2013. Ocenění sestávající z českého křišťálu symbolizujícího historická sídla převzal na Pražském hradě starosta Petr Řezníček, stejně tak i milion korun, které jsou určeny na péči o další památky.

Titul Historické město je podle starosty Řezníčka oceněním dlouholeté a vytrvalé práce radnice na obnově historického centra.

Ceremoniál na Pražském hradě se konal tradičně u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, který se od roku 1983 slaví 18. dubna. Do soutěže se letos přihlásilo přes padesát měst. Chrudim si vítězství vychutnává až po třetím pokusu. V letech 2003 a 2012 postoupila do finále.

Kromě Chrudimi se radují také zástupci Boskovic a Prahy 2. Obdrželi totiž cenu ministryně pro místní rozvoj, která je spojená se stotisícovou finanční odměnou.


Město v Pardubickém kraji proslulo zejména Muzeem loutkářských kultur. Před třemi lety k němu přibylo Muzeum barokních soch, které vzniklo ve zrekonstruovaných prostorách kostela sv. Josefa v areálu bývalého kapucínského kláštera. Bývalý kostel se využívá i pro další účely, například pro koncerty, svatby, slavnostní setkání nebo předávání vysvědčení. Mimo to funguje uvnitř objektu malé 3D kino.

Video Chrudim Historickým městem roku 2013
video

Chrudim Historickým městem roku 2013

  • Od devatenáctého století se Chrudimi přezdívalo Atény východních Čech. Její obyvatelé totiž prý neustále lačnili po kultuře a po rušném životě.
  • První spolehlivá písemná zmínka o Chrudimi se vztahuje k roku 1055, kdy zde podle Kosmovy kroniky zemřel český kníže Břetislav I.
  • Chrudim je jedním z věnných měst českých královen. V roce 1307 je Rudolf Habsburský věnoval své choti Elišce Rejčce. 
  • Od devatenáctého století má Chrudim významnou divadelní a hudební tradici, dlouhá desetiletí se zde koná přehlídka amatérských loutkářských souborů Loutkářská Chrudim.