Vivat Švankmajer. Maraton pro diváky s duší dítěte

Praha - Moje filmy přitahují ty diváky, kteří ještě nezabouchli dveře za svým dětstvím, říká režisér a animátor Jan Švankmajer, který letos oslaví 80. narozeniny. Dárek k nim dostane nejen on, ale i diváci. Pražské kino Ořechovka bude ode dneška promítat jeho filmy. Festival VIVAT ŠVANKMAJER potrvá do pondělí 28. dubna (program zde).

Video Švankmajer na Ořechovce
video

Švankmajer na Ořechovce

První celovečerní snímek natočil Jan Švankmajer před 26 lety. Realitu v něm mísí se snem vymezeným stěnami dětského pokoje. Film Něco z Alenky festival na Ořechovce zahájí. Švankmajer se ale přesto necítí být ani tak filmařem, jako spíše loutkářem.

„Moje tvorba se odvíjí od určitých dětských zážitků a jedno z mých určujících setkání bylo právě s loutkovým divadlem, které jsem dostal v devíti letech od otce na Vánoce. (…) To byl úžasný dar, který mě poznamenal,“ říká dnes již světový režisér.

Režisér Jan Švankmajer:

„Každá autentická tvorba je sobecká, ten autor tam řeší svoje problémy, na diváka kašle a to je správný, že na něj kašle, jinak by to nebylo autentický, tak proč by měl být za to odměňovanej.“


Kromě Alenky se v kině Ořechovka budou promítat starší snímky Lekce Faust a Spiklenci slasti a také filmy z doby nedávné Přežít svůj život, Šílení a Otesánek. Jan Švankmajer je (s Milošem Formanem) zřejmě nejznámějším a nejoceňovanějším českým filmařem, patří mezi přední představitele pozdního českého i světového surrealismu.