Měsíčňan, zrychlená lovestory a Smetana. Začíná Anifilm

Třeboň - Objevování, inspirace skutečnými příběhy a téma tolerance spojuje celovečerní animáky v soutěži festivalu Anifilm. Letošní přehlídka domácí i zahraniční animované tvorby začíná 6. května v jihočeské Třeboni.

Video V Třeboni začíná Anifilm
video

V Třeboni začíná Anifilm

Do soutěže celovečerních filmů pro dospělé se probojoval snímek Cheatin představitele americké nezávislé animace Billa Plymptona. Čerpal v něm inspiraci z drsných románů Jamese M. Caina Pojistka smrti a Pošťák vždy zvoní dvakrát. Belgická Barva pleti: medová se blíží autobiografickému dokumentu. Laurent Boileau zpracoval do filmu příběh kreslíře Junga Henina, který se narodil v Jižní Koreji, ale vychovávala ho adoptivní belgická rodina. Legenda animace Hayao Miyazaki vzdává ve snímku Zvedá se vítr hold japonskému leteckému inženýrovi Jiro Horikoshiovi. A brazilský snímek Sbornia vypráví, co se stane s malou zemí, když padne zeď, která ji odděluje od zbytku světa.

Pětice soutěžních animovaných celovečerních filmů pro děti se také věnuje tématu přijetí nového a neznámého. Osamělý Měsíčňan (režie: Jean de la Lune) přistane na Zemi a je okouzlen barevností naší planety. Fantastický svět obydlený podivnými bytostmi obdivuje i brazilský Chlapec a svět (režie: Alê Abreu). Francouzské studio Folimage přiváží Tetu Hildu a její ekologické poselství i kritiku bezohledné hrabivosti. Estonský groteskní muzikál Líza Citrónová a Marocký Pomeranč: zrychlená lovestory zpracovává zase téma rasismu, xenofobie a uprchlictví. 

Z české produkce se o vítězství pokouší tak trochu jiní Husiti Pavla Koutského (v kategorii filmů pro dospělé) a filmový Čtyřlístek Michala Žabky (filmy pro děti).

Soutěžní je i přehlídka krátkých a studentských filmů - v první z nich je zastoupen opět Bill Plympton a také třeba Theodore Ushev s protiválečným kraťasem Gloria Victoria nebo extravagantní Rosto se surrealistickým dílkem Lonely Bones. Českou tvorbu zastupuje film od Jaromír Plachého se škodolibými stvořeními a morbidními situacemi - a také nezvyklým názvem: Chrrrrrrrrrrrrrrr. Anebo japonsko-český lehce hororový projekt Jiřího Barty Sněžná žena.

Cenu za celoživotní dílo si odnese výtvarník Zdeněk Smetana, který je v povědomí díváků zapsán především jako „večerníčkový tvůrce“. Česká televize při té příležitosti na Anifilmu představí nové díly večerníčku Štaflík a Špagetka, na nich se animátor opět podílel. První ještě černobílý díl se na obrazovkách objevil v roce 1971.

Video Portrét Zdeňka Smetany
video

Portrét Zdeňka Smetany

Svou tvorbu osobně na festivalu uvedou například Maria Procházková nebo Galina Miklínová, kurátorský výběr filmů pro přehlídku sestavil režisér Sylvain Chomet (Trio z Belleville, Iluzionista). Zařadil do něj snímky, které pro něho osobně byly zásadní nebo zajímavé, například Pohodlíčko, překvapivý počin Nicka Parka, proslulého zejména jako autora Wallace a Gromita, nebo snímek Muž, který sázel stromy. Animovanou adaptaci stejnojmenné novely vytvořil Frédéric Back a Chomet ji považuje za jeden z nejlépe animovaných filmů všech dob.

Přehlídka v Třeboni ve svém programu přinese i nezávislou čínskou tvorbu nebo evropské filmy nominované na cenu Cartoon d'Or. Potrvá do 11. května.  

  • Anifilm se letos koná popáté. V Třeboni nahradil AniFest, který své působiště přesunul do Teplic. V Česku se tak konaly paralelně dva festivaly animované tvorby. V roce 2013 AniFest ukončil samostatnou činnost a spojil se Anifilmem.