Měsíčňan, zrychlená lovestory a Smetana. Začíná Anifilm

Třeboň - Objevování, inspirace skutečnými příběhy a téma tolerance spojuje celovečerní animáky v soutěži festivalu Anifilm. Letošní přehlídka domácí i zahraniční animované tvorby začíná 6. května v jihočeské Třeboni.

Do soutěže celovečerních filmů pro dospělé se probojoval snímek Cheatin představitele americké nezávislé animace Billa Plymptona. Čerpal v něm inspiraci z drsných románů Jamese M. Caina Pojistka smrti a Pošťák vždy zvoní dvakrát. Belgická Barva pleti: medová se blíží autobiografickému dokumentu. Laurent Boileau zpracoval do filmu příběh kreslíře Junga Henina, který se narodil v Jižní Koreji, ale vychovávala ho adoptivní belgická rodina. Legenda animace Hayao Miyazaki vzdává ve snímku Zvedá se vítr hold japonskému leteckému inženýrovi Jiro Horikoshiovi. A brazilský snímek Sbornia vypráví, co se stane s malou zemí, když padne zeď, která ji odděluje od zbytku světa.

Pětice soutěžních animovaných celovečerních filmů pro děti se také věnuje tématu přijetí nového a neznámého. Osamělý Měsíčňan (režie: Jean de la Lune) přistane na Zemi a je okouzlen barevností naší planety. Fantastický svět obydlený podivnými bytostmi obdivuje i brazilský Chlapec a svět (režie: Alê Abreu). Francouzské studio Folimage přiváží Tetu Hildu a její ekologické poselství i kritiku bezohledné hrabivosti. Estonský groteskní muzikál Líza Citrónová a Marocký Pomeranč: zrychlená lovestory zpracovává zase téma rasismu, xenofobie a uprchlictví. 

Z české produkce se o vítězství pokouší tak trochu jiní Husiti Pavla Koutského (v kategorii filmů pro dospělé) a filmový Čtyřlístek Michala Žabky (filmy pro děti).

Soutěžní je i přehlídka krátkých a studentských filmů - v první z nich je zastoupen opět Bill Plympton a také třeba Theodore Ushev s protiválečným kraťasem Gloria Victoria nebo extravagantní Rosto se surrealistickým dílkem Lonely Bones. Českou tvorbu zastupuje film od Jaromír Plachého se škodolibými stvořeními a morbidními situacemi - a také nezvyklým názvem: Chrrrrrrrrrrrrrrr. Anebo japonsko-český lehce hororový projekt Jiřího Barty Sněžná žena.

Cenu za celoživotní dílo si odnese výtvarník Zdeněk Smetana, který je v povědomí díváků zapsán především jako „večerníčkový tvůrce“. Česká televize při té příležitosti na Anifilmu představí nové díly večerníčku Štaflík a Špagetka, na nich se animátor opět podílel. První ještě černobílý díl se na obrazovkách objevil v roce 1971.

Svou tvorbu osobně na festivalu uvedou například Maria Procházková nebo Galina Miklínová, kurátorský výběr filmů pro přehlídku sestavil režisér Sylvain Chomet (Trio z Belleville, Iluzionista). Zařadil do něj snímky, které pro něho osobně byly zásadní nebo zajímavé, například Pohodlíčko, překvapivý počin Nicka Parka, proslulého zejména jako autora Wallace a Gromita, nebo snímek Muž, který sázel stromy. Animovanou adaptaci stejnojmenné novely vytvořil Frédéric Back a Chomet ji považuje za jeden z nejlépe animovaných filmů všech dob.

Přehlídka v Třeboni ve svém programu přinese i nezávislou čínskou tvorbu nebo evropské filmy nominované na cenu Cartoon d'Or. Potrvá do 11. května.  

  • Anifilm se letos koná popáté. V Třeboni nahradil AniFest, který své působiště přesunul do Teplic. V Česku se tak konaly paralelně dva festivaly animované tvorby. V roce 2013 AniFest ukončil samostatnou činnost a spojil se Anifilmem.