Jak se mění svět. Podívejte se na poklady mezi mapami

Praha - Jak si lidé před pěti sty lety představovali svět, ukazuje sbírka starých map a glóbů pražské Přírodovědecké fakulty. Českým vědcům se v poslední době podařilo zrestaurovat několik unikátních dokumentů. Podívejte se na video:

Video Výstava Poklady Mapové sbírky
video

Výstava Poklady Mapové sbírky

Veřejnost na výstavě Poklady Mapové sbírky poprvé uvidí třeba vzácnou námořní mapu Evropy ze 16. století. „Vidíme kompasy, které určují směr k jednotlivým přístavům, na pevninách jsou pak jenom obrázky, které území charakterizovaly,“ popisuje ředitelka mapové sbírky Eva Novotná. K vidění jsou i římské plány nebo mapy nezvykle orientované na jih (aby si cestovatel nestínil kompas) nebo na východ (k nebeskému Jeruzalému).

Porovnejte proměny v čase

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy schraňuje největší univerzitní sbírku historických map střední Evropy. Před rokem byla slavnostně otevřena po rekonstrukci, která dala unikátnímu depozitáři nový kabát. U příležitosti zpřístupnění sbírky byl spuštěn také projekt Staré mapy (stránky zde), který umožňuje porovnat proměny území v čase.

„Poznání starých map je důležité zejména proto, abychom viděli, jakým způsobem se mění svět,“ zdůrazňuje proděkan geografické sekce fakulty Jakub Langhammer. Výstava Poklady Mapové sbírky se koná v předsálí Mapové sbírky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, Albertov 6. Potrvá až do 31. července 2014.