Anifilm končí. Hlavní cenu získal Bill Plympton

Třeboň - Slavnostní večer zakončil letošní Anifilm. Cenu za nejlepší celovečerní film pro dospělé dostal Američan Bill Plympton za snímek Cheatin'. Hlavní cenu v kategorii pro dětské diváky pak získal brazilský režisér Alê Abreu a jeho Chlapec a svět. Nejúspěšnější snímky můžou diváci na třeboňském festivalu vidět ještě zítra.

Video Hlavní cenu Anifilmu získal Bill Plympton
video

Hlavní cenu Anifilmu získal Bill Plympton

Hlavní cenu dostal Bill Plympton za snímek Cheatin'. „Porota se rozhodla udělit hlavní cenu filmu Cheatin' především za originální vizuální styl. Jedná se o příběh vyprávěný s mimořádnou svěžestí a za použití specifického animačního přístupu. Bill Plympton je skutečná režisérská osobnost, což je patrné z tohoto filmu stejně jako ze všech jeho filmů předchozích,“ uvedli porotci. Plympton zvítězil v Třeboni již v roce 2009.

Mezinárodní soutěž celovečerních filmů pro děti vyhrál film Chlapec a svět režiséra Alêho Abreua. Čestné uznání získala Barva pleti: medová od Junga Henina a Laurenta Boileaua. Mezi krátkými filmy zvítězil estonský snímek Nejhorší možný scénář režiséra Kristjana Holma. Nejlepší studentský film je Plug and Play od Michaela Freie. Další studentský film Symfonie č. 42 režisérky Réky Bucsi si z festivalu odveze čestné uznání.

Vítězové si kromě finanční odměny odnášejí cenu z křišťálového skla Animorphu. Cenu za celoživotní přínos získal již na začátku Anifilmu výtvarník Zdeněk Smetana, který je v povědomí diváků zapsán především coby skvělý autor Večerníčků.