Jaro praží klasiku. Zvláště českou

Praha - Přes pět desítek koncertů symfonických i komorních těles, písňových i klavírních recitálů a operních představení najdou posluchači v programu 69. ročníku Pražského jara. Mezinárodní hudební festival zahájí 12. května cyklus šesti symfonických básní Má vlast. Zaposlouchat se do Smetanovy hudby budou moci lidé v přímém přenosu na ČT art, Českém rozhlasu a také v televizích dalších 26 zemí po celém světě.

Zdroj: Festival Pražské jaro Autor: Petra Hajská
Video Začíná 69. Pražské jaro
video

Začíná 69. Pražské jaro

Začíná 69. Pražské jaro

Roman Bělor: Nabídneme českou hudbu od baroka po současnost

Pražské jaro tématem Událostí, komentářů

Program zahajovacího koncertu (v „reprízách“ se hraje ještě 13. a 14. května) se léta nemění. Letošní ročník se obloukem vrací ke svým začátkům - dnešní koncert připomíná sté výročí narození dirigenta Rafaela Kubelíka, zakladatele festivalu. „Založil ho v roce 1946, kdy Česká filharmonie slavila padesát let svého založení. Kubelík po roce 1948 emigroval a v roce 1990 bylo zahájení Pražského jara jeho návratem na pódia poté, co ze zdravotních důvodů ukončil kariéru. Zahajovací koncert byl jedním z dojemných okamžiků návratu demokracie do Československa,“ upozornil ředitel festivalu Roman Bělor.

Česká filharmonie je s Pražským jarem spojena od samého začátku, stejně jako datum konání - 12. května 1884 zemřel Bedřich Smetana. Program letošního ročníku pamatuje nejen na tohoto skladatele, zaměří se více na prezentaci české hudby - od baroka po současnost - v souvislosti s tím, že rok 2014 je Rokem české hudby. Začátek festivalu předznamenal dopoledne pietní akt u hrobu Bedřicha Smetany na pražském Slavíně. Pořadatelé festivalu uctili také památku Antonína Dvořáka, Zdeňka Fibicha a Josefa Suka.

Pořadatelé připravili pro letošek také jakýsi festival ve festivalu: Víkend české komorní hudby představí současné tuzemské komorní interprety na několika nezvyklých koncertních místech Starého Města a Malé strany. 

K zahraničním lákadlům festivalu patří například Vídeňská filharmonie s dirigentem Christophem Eschenbachem a světoznámým čínským pianistou Lang Langem, Mahlerův komorní orchestr s dirigentem a klavíristou Leif Ove Andsnesem, Bamberští symfonikové i virtuoska Julia Fischerová, která se jako rezidenční umělkyně festivalu představí na dvou koncertech v dvojroli houslistky a klavíristy.

Závěrečný koncert Pražského jara bude 3. června patřit Frankfurtskému rozhlasovému symfonickému orchestru v čele s dirigentem Paavo Järvim a houslistkou Hilary Hahnovou. Pro tuto příležitost nastudují Brahmsův Houslový koncert a Dvořákovu Osmou symfonii zvanou Anglická.

PRAŽSKÉ JARO V ČESKÉ TELEVIZI

  • ČT odvysílá 12. 5. (od 20:00 na ČT art zahajovací koncert letošního ročníku. Záznam koncertu, vyrobený Českou televizí odvysílá například rakouská stanice ORF 3 i kulturní kanál ARTE v Německu a ve Francii a zahraniční televizní stanice v dalších 26 zemích včetně Číny, Japonska či Jihoafrické republiky.
  • ČT art pořídí také záznam letošního vystoupení Pavel Haas Quartetu
  • Kromě těchto koncertů bude od poloviny května až do začátku června vysílat i dvacet vydání pořadu Echo Pražského jara a to nejzásadnější z festivalového dění zachytí i v připravovaném dokumentu.