Chlapská záležitost nejen pro chlapy

Pražská galerie KusKovu se už osm let úspěšně věnuje prezentaci uměleckých objektů z kovu. Galeristka Ivana Špičáková dala nyní příležitost expozici Chlapská záležitost, spojující designéry šperku a kovu, inspirovaných také minerály.

Trvanlivost, pevnost, fortel i jemnost. Exponáty Chlapské záležitosti mají vše, co má skutečný chlap mít. (Navíc sošná figura předního českého šperkaře Karla Votipky rezonuje s monumentalitou jeho futuristicky vyhlížejících artefaktů.) Votipka je autorem kolekce pro Henryho odyseu ze Zlatých Hor, předcházející pražské výstavě. Další galerijní projekt ponese název Nefritové plachetnice a představí především přívěsky a brože. Mimochodem před patnácti lety si jednu z Votipkových broží na newyorské výstavě zakoupila Madeleine Albrightová!

„Šperky Karla Votipky se nebojí být jiné. Dramatičnost přírodních kamenů, jejich struktur, povrchů a tvarů je nezaměnitelná. Od pohledu jsou to ty pravé klenoty, co své nositele řadí do kategorií odvážných bojovníků proti šedé průměrnosti,“ uvádí iniciátor výstavy Patrik Hořelica. Jeho otec Jindřich, zvaný Henry, tramp a legenda českého zlatokopectví, po sobě zanechal pozoruhodnou minerální sbírku. Ta dala dohromady několik tvůrců různých disciplín. Jejich loňská výstava ve Zlatých Horách tak zřejmě podnítila novou tradici.

Prsten (Karel Votipka)
Zdroj: Galerie KusKovu
Autor: Lenna Barrie

Jednu z vitrín Galerie KusKovu obsadily moderní amulety transformovaných hodinářských koleček ostravského výtvarníka a pedagoga Jiřího Broše. Fotografka Lenna Barrie, rodačka z Frýdku-Místku, nafotila popartově laděnou obrazovou sérii Mravenců z Kovárny Milostovice. Mravenci loni vyhráli kovářskou soutěž na hradě Helfštýn a mladá fotografka, zaujatá jejich tvaroslovím, je radikálně barevně proměnila počítačovou koláží. Kovárna Milostovice sbírá ocenění na přehlídkách doma i ve světě. Její prezentace zahrnuje mytologické skulptury Ondřeje Gély, Stanislava Holíka, Jana Balnera a Jana Braunše.

To, co je na celém konceptu nejpůsobivější, zaujme na první pohled. Řemeslná zručnost a tvarová vynalézavost zúčastněných. Kováři z Milostovic připravili atraktivní pouť. Osobně jsem nejvíce podlehla liniím a kontrastu rezavých i elegantně stříbrných Lastur. Ovšem ani sochy Dračí otec s Dračí matkou mne nenechaly chladnou. Oslovil mne steampunkový náhrdelník z mosazi od Jiřího Broše. Pestrobarevným Mravencům Lenny Barrie bych dopřála větší formát, slušel by jim. Ideální do moderních veřejných i soukromých interiérů.

Výstavu šperků a kovaných objektů Chlapská záležitost hostí Galerie KusKovu až do 13. června.

TŘI OTÁZKY PRO JIŘÍHO BROŠE
ostravského výtvarníka a středoškolského pedagoga oboru Výtvarné zpracování kovů a drahých kamenů

Šperk od Jiřího BrošeJaké materiály používáte?

Mými nejčastěji používanými materiály jsou mosaz, měď a nerezová ocel. Pracuji také s jinými hmotami. Například v realizaci insignií pro ostravskou fakultu umění- dle návrhu profesora Maria Kotrby - je stříbro, perleť a umělá pryskyřice.

Jak dlouho se zabýváte motivy času?

Autorské objekty prezentuji pod názvem Clockwork Imagination od roku 2009, šperky tvořím převážně z mechanických částí budíků a hodinek.

Čím je pro vás navrhování a tvorba šperků?

Radostí a životní potřebou seberealizace. Baví mě přetvářet a recyklovat předměty, které měly původně jiné využití nebo už žádné využití neměly a staly se odpadem. Chci jim tak dát nový smysl.</span