Schikaneder vzal Brity do Zákoutí Prahy. Vstupné: 9,5 milionu

Londýn – Londýn miluje Zákoutí Prahy. Stejnojmenný obraz českého umělce Jakuba Schikanedera se totiž v aukční síni Sotheby's vydražil za téměř 9,5 milionu korun. Odhadovaná cena plátna datovaného do let 1900 až 1910 byla přitom zhruba poloviční. Dílo, které se prodalo v rámci dražby evropských obrazů 19. století, bylo po dlouhá léta považováno za ztracené. 

Schikanederovo plátno bylo od roku 1924 v majetku pražského starosty Josefa Rotnágla. Aukční síň však ve svém katalogu uvedla, že se jedná o dílo ze soukromé německé sbírky – tam se totiž v roce 1950 dostalo nákupem.

Nový majitel díla nejdráže prodávaného českého malíře není známý. Cena plátna se před aukcí odhadovala na 120 tisíc až 180 tisíc liber (asi čtyři až šest milionů korun). Výše konečné odklepnuté ceny dokládá velký zájem, který o Schikanederovo dílo v současnosti ve světě je. Zákoutí Prahy se stalo jedním z jeho nejdražších děl vydražených v posledních letech. 

Zákoutí Prahy zachycuje pražské noční zákoutí s nostalgickým nádechem. Na podobné výjevy se Schikaneder zaměřoval. Jinak se v jeho tvorbě odrážela sociální tematika nebo obrazy domovních interiérů či díla inspirovaná cestou po Severním moři.