
Denisa Tišerová o festivalu Khamoro
„Festival Khamoro není ani náhodou jenom pro Romy. Jeho myšlenkou je spojovat a ukázat, že jsme všichni jen lidé - dobří, nebo špatní. Potřebovali jsme deset let, abychom v publiku viděli tady Roma, tady gádža. Teď je publikum namíchané půl na půl,“ říká producentka přehlídky Jelena Silajdžić. Festival pořádá Slovo 21 (stránky zde).
Gypsy jazz i muzikantští veteráni
Letošní Khamoro chce ukázat také to, že vyrostla nová generace romských umělců, v jejíž práci se sice odrážejí tradice, ale promítá se do ní také moderní umění a alternativa, podotkla Silajdžić. V úterý se v pražském Museu Kampa otevře skleněných obrazů i soch pozoruhodného romského umělce Rudolfa Dzurka. Pondělní a úterní večer patří gypsy jazzu, čtvrteční a páteční program nabízí tradiční romskou muziku.
Ve středu a v pátek bude možné vyslechnout vyprávění romských pamětníků. Jejich příběhy zanesou posluchače na východ Slovenska do doby před druhou světovou válkou, kdy se ještě používala kouzla a magie. Doprovodí je romští „muzikantští veteráni“. K vidění bude také instalace starého domu, která představí předválečné romské bydlení.
Tradiční defilé muzikantů a tanečníků vyrazí na svou cestu centrem Prahy v pátek v poledne z Václavského náměstí. V čele průvodu na Staroměstské náměstí pojede kočár s koňmi, ve kterém se letos sveze pražský primátor. „Pestrobarevný průvod se doslova protančí a prozpívá centrem starobylé Prahy,“ zve diváky mluvčí festivalu Denisa Tišerová.
V pátek proběhne také dětský den na pražské Habrovce, kde bude mít svůj stan i dětský kanál České televize Déčko. V sobotu od 13:00 bude na náměstí Republiky k vidění živá instalace srbského umělce Zorana Tairoviče s názvem Khamoro Obscuro. Festival vyvrcholí v sobotu večer galakoncertem v klubu SaSaZu.
Všechny venkovní akce, včetně tanečních workshopů, jsou zdarma. Festival Khamoro ovšem nenabízí jenom zábavu. Součástí je mezinárodní seminář o vzdělávání nebo setkání představitelů takzvané dekády Romů. Tento desetiletý projekt má ve dvanácti zemích přinést opatření ke zlepšení života a postavení romské menšiny.
Na festivalu se podílí hlavní město. „Praha byla vždy multikulturní, i když v průběhu staletí se menšiny různě přesouvaly. Romská menšina tu má rozhodně své místo,“ říká k tomu pražský zastupitel Albert Kubišta. Z Prahy se festival na konci června přestěhuje do Plzně, která se v příštím roce stane evropským hlavním městem kultury.
Na celý program festivalu Khamoro se podívejte zde.