Londýnské autobusy zvládnou i cestu do války

Londýn – Řekli byste, že se typické londýnské autobusy dokážou přes noc proměnit ve vojenská vozidla? Unikátní výstavu, která toto dokladuje, připravilo muzeum dopravy v Londýně k příležitosti sta let od začátku první světové války. První double-deckery dostaly jméno po hrdinovi komiksového seriálu – Old Bill. Stejně jako on musely hned po vypuknutí první světové války odjet na Západní frontu.

Video Jak se červené autobusy přes noc změnily ve válečná vozidla
video

Jak se červené autobusy přes noc změnily ve válečná vozidla

„Jeden den tyto autobusy přepravovaly lidi v ulicích Londýna, ale pak během čtyřiadvaceti hodin musely dopravit vojáky do přístavů, kde už na ně čekaly lodě. Ty přes kanál převážely i samotné autobusy, které pak vozily vojáky až na frontovou linii ve Francii a Belgii,“ uvedl kurátor výstavy Tim Shields.

Tamní muzeum dopravy si svůj exponát střeží jako oko v hlavě – zachovaly se pouze čtyři z celkem asi tří tisíc vyrobených kusů. Celou třetinu jich dostala armáda. Maskované plachtou a přebarvené nazeleno převážely raněné nebo třeba i poštovní holuby. 

Válka poznamenala i život v samotném Londýně. Prostory garáží se změnily v továrny na výrobu munice a muže za volantem vystřídaly ženy.