Navenek zedníkem, uvnitř umělcem. Dzurko vystavuje na Kampě

Praha – Romský festival Khamoro vystavuje barevné mozaiky umělce Rudolfa Dzurka. Vytvářel mimořádné křehké obrazy ze skleněné drti. Po nejnovější výstavě v Muzeu Kampa, kde retrospektivní výstava probíhá, ale zamíří do depozitáře, a tak hrozí, že lidé uvidí díla naposled. Kvůli jejich chatrnosti je totiž není možné vozit po republice příliš často. 

Video Rudolf Dzurko vystavuje na Kampě
video

Rudolf Dzurko vystavuje na Kampě

V obrazech ukazoval Rudolf Dzurko svět bídy, fantazie i chvály bláznovství. Při tvorbě se často vracel do dětství. Mezi hlavní témata dále patří ženy – jako matky, milenky, ale i ženy jako zrádkyně. Stejně silnou měrou se věnoval představení romské kultury a světa Romů nebo tématu cesty a nekonečného poutnictví. Museum Kampa se každé části věnuje v jednotlivých sálech.

Dzurko za svůj život vykonával několik povolání. Od zedničiny přes topiče až po soustružníka. Umění se věnoval až ve svém volném čase. Mytologické i náboženské obrázky často znázorňovaly palčivé problémy romských dějin. Třeba ten, kdy se komunistický režim pokoušel Romy vtěsnat do určitých kolejí. Tyto věci výtvarník velmi prožíval, což se přirozeně odráželo v jeho dílech. Ne nadarmo se expozice jmenuje Století pohrom, století zázraků. Dzurko zemřel loni po těžké nemoci ve věku jednasedmdesáti let.

Khamoro trvá v Praze až do soboty.