Sís v New Yorku balancuje i bilancuje

New York – České centrum v New Yorku uspořádalo retrospektivní výstavu Petru Sísovi, který ve Velkém jablku žije a pracuje už třicet let. Kurátorkou jeho Kartografie mysli je Charlotta Kotiková, pravnučka prezidenta Masaryka.  

Video Sís vystavuje v New Yorku
video

Sís vystavuje v New Yorku

Sís se přestěhoval do New Yorku na začátku 80. let. Ve výtvarném oboru dokázal v Americe vystoupat výš než mnozí jiní čeští umělci. I když je původně filmař. Za svůj krátký animovaný film vyhrál v roce 1980 cenu Zlatého medvěda na berlínském filmovém festivalu. Ve Státech se začal věnovat ilustrování. Je autorem a ilustrátorem téměř třiceti knih a šestinásobným vítězem The New York Times Book Review za nejlepší ilustrovanou knihu roku. Spolupracoval s Jackie Kennedyovou a jeho práce si všimli i Clintonovi.

Kartografie mysli postihuje Sísovo zaujetí putováním, objevováním a mapováním vzdálených krajin a lidských osudů. V roce 1991 vydal knihu Následuj svůj sen - příběh Kryštofa Kolumba od jeho dětství po první přistání v Americe. Ilustrace z ní jsou součástí výstavy, stejně jako práce z dalších knih mapujících životy velkých objevitelů, jako byl Galileo či Charles Darwin. Celkem se v prostorách Českého centra představuje padesát originálních kreseb, akvarelů a kvašů. Zapůjčeny byly také kresba a návrh mozaiky, kterou Sís vytvořil pro newyorské metro.

Tahle mozaika zvláštní sál nepotřebuje, protože ji každý den vidí tisíce lidí. V jedné ze stanic na Manhattanu.
Zdroj: ČT24