Dojez jídlo, zasaď strom. Mladý obal take away!

Praha - Obaly na rybičku, použité injekční stříkačky, psí krmivo či pivní frisbee se objevily mezi vítěznými návrhy soutěže Mladý obal. Tématem 19. ročníku bylo „take away“, a i když „s sebou“ designéři brali ledacos, hlavní cena patří nakonec obalu, který člověka při zadání jako první napadne - na jídlo. Ovšem ne jen tak ledajakému! Všechny vítězné obaly vystavuje od 4. června pražská Galerie Czechdesign.

Vítězové letošního ročníku byli vyhlášeni 30. května. Přestože soutěž je mezinárodní a letos do ní byly přihlášeny stovky návrhů ze 40 zemí, medailové příčky obsadili, stejně jako loni, designéři z Česka a Slovenska. Soutěžící přitom porota posuzuje anonymně.

Ocenění se uděluje ve dvou kategoriích - první je vyhrazena pro vysokoškolské studenty a designéry do třiceti let, druhá pro studenty středních a vyšších odborných škol. Jakými tvořivými obalovými řešeními se na výstavě můžete nechat inspirovat?

Eat your Food, Grow a Plant, Save a Planet. Nerudovské „kam s ním?“ vyřešil slovenský designér Michal Marko chytře: obal od jídla je z biologickou cestou rozložitelného materiálu, navíc víčko krabice ukrývá semínka rostlin, díky nimž snědením oběda příběh nepotřebného obalu nekončí, ale znovu začíná. (1. místo v kategorii do 30 let).

Mladý obal 2014 (1. místo designéři do 30 let): Eat your Food, Grow a Plant, Save a Planet (Michal Marko)
Zdroj: Czechdesign.cz

Petra Vlčková se vydala zcela jiným směrem. Vytvořila pro adiktologické pracovníky obal k bezpečnému sběru injekčních stříkaček. Patří jí za to druhé místo (v kategorii do 30 let). Třetí připadlo jídelnímu pozdru na cesty od Ondřeje Elfmarka a Jakuba Lekeše. Porota ocenila, že si „doma z obalu uděláte intimní zátiší“ a že z jídla se „stává rituál, vysoce estetický zážitek podobný čajovému obřadu“.

Mezi studenty zvítězila Alena Navrátilová (VOŠ Hellichova Praha). Při zpracování tématu myslela na nejlepšího přítele člověka - a představila obal na jednu porci psího krmiva i vody.

Mladý obal 2014 (1. místo studenti): Přenosná sada na psí krmení (Anna Navrátilová)
Zdroj: Czechdesign.cz
Autor: Tomáš Polák

Druhé místo si získal nápaditý obal na odnesení standardní plastové misky z čínského bistra, jehož autokou je Andrea Bimková (Střední škola průmyslová a umělecká Hodonín). Stříbro patří opět ženě - Kateřině Hrubé (VOŠ obalové techniky Štětí) za přenosný botník.

Ceny mimo hlavní kategorie si odnesly provizorní skladatelná miska na jídlo take away (Barbora Moravová a Adrian Jansa z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně; Cena CZECHDESIGN), frisbeer, tedy tácek na odnos piva, který se snadno promění v létající talíř (Šimon Kern z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně; Cena Slovenského centra dizajnu), a minimalistický sáček pro transport akvarijních rybek (Zuzana Jirkalová z ČVUT, Cena poroty).

Mladý obal 2014
Zdroj: Czechdesign.cz
Autor: Tomáš Polák

Všechny mladé obaly si můžete v galerii Czechdesign prohlížet až do 4. července.

Video Mladý obal nezná hranic
video

Mladý obal nezná hranic