Z tvorby Evy Koťátkové Němci předou. Dali jí cenu

Bonn - Eva Koťátková je první Češkou, která obdržela německou Uměleckou cenu Dorothey von Stettenové. Ocenění je spojeno s možností uspořádat výstavu v Bonnu. Koťátková je známá svými koncepty, v nichž posouvá k absurditě každodenní činnosti a zvyky. 

Cenu uděluje od poloviny 80. let každé dva roky Umělecké muzeum v Bonnu, je určeno umělcům do 36 let, jimž by mělo pomoci k prosazení na mezinárodní scéně. V minulosti se porota zaměřovala na německé umělce, letos se ale ve změněném konceptu rozhodla vybírat mladé umělce ze zemí, s nimiž Německo sousedí. Jako první hledala v Česku.

Do soutěže o Uměleckou cenu Dorothey von Stettenové se není možné přihlásit, umělce musí nominovat nezávislí odborníci z oboru. Letos bylo nominováno devět umělců, porota do užšího výběru zvolila pět z nich. Kromě Koťátkové to byli Adéla Babanová, Petra Herotová, Václav Magid a Jakub Nepraš. S výjimkou Nepraše byli všichni výtvarníci nominováni na Cenu Jindřicha Chalupeckého, Koťátková ji v roce 2007 získala.

Absolventka AVU v malířském ateliéru Vladimíra Skrepla propojuje kresbu, sochařství a performativní umění. Svým dílem upozorňuje na zažité stereotypy v chování jedinců, kteří tvarováni korzety rodinné výchovy, školy a společenských konvencí jen stěží překračují navyklé vzorce jednání - například v instalacích Cesta do školy, výtvarná výchova, Domácí vězení či Diktát.

  • "Dílo Evy Koťátkové je pokusem o uspořádání precizního a zároveň absurdního lidského konání. Její performativní instalace nabízejí bezpočet skulpturálních vyjádření pro nejrůznější choreografie s mnoha odkazy na dějiny umění, tance a divadla," zdůvodnila udělení ceny porota bonnského muzea. Podle ní umělecký vývoj Evy Koťátkové získává na mezinárodním významu.

Výstava, kterou české umělkyni uspořádá muzeum v Bonnu, potrvá do 17. srpna.