Láskyplný průvod masek završil Divadelní svět Brno

Brno - Stovky divadelníků ve výstředních maskách prošly v podvečer centrem Brna. Umělci tak ukončili pátý ročník přehlídky Divadelní svět. HaDivadlo vyslalo do ulic „pojízdnou laboratoř lásky“, Husa na provázku svůj průvod přizpůsobila novému dramaturgickému cyklu Smějící se bestie. Z transparentů se proto na tisíce přihlížejících usmívaly tváře různých osobností, od rockera Micka Jaggera po premiéra Bohuslava Sobotku.

Video Průvod masek završil Divadelní svět Brno
video

Průvod masek završil Divadelní svět Brno

Devět brněnských scén chystalo své kostýmy a masky na Moravském náměstí od časného odpoledne. Přesně v 18:00 se průvody daly do pohybu směrem na náměstí Svobody. Některá divadla využila kostýmy ze svých inscenací, další soubory raději vytvořily úplně nové masky. Téma bylo pro všechna stejné, totiž Komedie lásky. O hudební doprovod se postaral klavírista na valníku za traktorem.

Post uměleckého šéfa festivalu, a tedy hlavního garanta programu si v posledních letech předávali ředitelé brněnských divadel. Letos přehlídku připravoval šéf Divadla Radost Vlastimil Peška. Vsadil na smích a divácky vděčné inscenace. „Divadlo se dělá především pro diváky a tento festival je z mého pohledu takto připraven,“ popsal svůj přístup.

Podle ředitelky Divadelního světa Petry Kačírkové se vyplatila sázka na komedie a změna cenové politiky. Ceny vstupenek byly regulované, lidé si tak mohli za stejné peníze dovolit návštěvu většího počtu představení. Velký zájem byl například o Obludárium bratří Formanů na Kraví hoře, představení souboru La Putyka nebo úterní scénické čtení hry Bůh v zahradě vily Tugendhat s protagonistou Boleslavem Polívkou.