První linie. DOX podává Raport o Velké válce

Praha - Na výzvu České televize poslalo na tisíc diváků deníky, dopisy a další dokumenty, které zachycují vzpomínky předků na první světovou válku. Svědectví se stala základem dokumentárního cyklu Raport o Velké válce. Historické záznamy nyní vystavuje pražský DOX. Expozici doplňuje monumentální prostorová site-specific instalace.

Video První linie v centru DOX
video

První linie v centru DOX

Výstava První linie připomíná sto roků od začátku první světové války. Unikátní deníky, kresby nebo fotografie účastníků bojů byly shromážděny díky otevřené výzvě České televize během příprav dokumentárního cyklu Raport o Velké válce. „Věci, které přišly, byly úplně okouzlující, deníky lidí, kteří často měli čtyři obecné třídy, odjeli do války, vrátili se za pět let a byli to najednou spisovatelé,“ říká režisér a kurátor Pavel Štingl.

Dobová svědectví doplňuje monumentální prostorová site-specific instalace slovenských umělců Bohuše a Moniky Kubinských. V jejich díle se střetávají dvě bojové linie: zákopový val z první války a linie tvořená fragmenty protileteckých bunkrů z druhé světové války, která byla podle autorů jejím přímým důsledkem. „Když první světová válka začala, tak už nikdy neskončila. Nastartovala všechny další konflikty. V mentalitě je vlastně nedělí nic a to je účelem této instalace,“ vysvětluje ředitel centra DOX Leoš Válka.

Výstavu (stránky zde) doplní komentované prohlídky, debaty s historiky, setkání s potomky přímých účastníků první světové války a řada dalších akcí.