Kupka i Durasová. Libereckou galerii v novém čeká lákavá sezona

Liberec – Oblastní galerie v Liberci představuje Františka Kupku ze dvou stran. Jeho známější tvář reprezentuje obraz Vanoucí modře, černobílé grafiky pak doplňují ukázku z jeho méně známé tvorby. Kromě Kupky galerie vystavuje i díla slavné sochařky Mary Durasové. Obě výstavy přispívají k výjimečnosti letošní sezony galerie, první v bývalých libereckých lázních, jejichž přestavba nedávno získala cenu Grand prix architektů. 

K namalování obrazu Vanoucí modře, který vznikl začátkem dvacátých let, Kupku inspirovaly mořské vlny. Samotnému vzniku ale předcházelo několik studií a právě ty je teď možné v Liberci srovnat. „Návštěvníkům chceme předvést, jakou cestou se to umělecké dílo vyvíjí. Jak vlastně vzniká a jak vypadá předobraz a jak pak to konečné umělecké dílo,“ vysvětlil ředitel Oblastní galerie v Liberci Jan Randáček.

Obraz nyní patří Národní galerii a Liberec ho dočasně získal jen díky tomu, že jeho galerie splňuje nejpřísnější bezpečnostní a klimatické podmínky. Časté nebývá ani vystavení grafického cyklu s názvem Čtyři příběhy bílé a černé. Práce na papíře, běžně uložené v depozitáři, totiž může galerie vystavit nejvýš na 90 dní. „Možnost vidět Kupkovy grafiky, navíc společně s obrazem Vanoucí modře, je v Liberci zcela výjimečná,“ podotkl Randáček.

Durasová - půlstoletí stará tvorba jedinečné sochařky

Vedle Kupky také dostala prostor i sochařka Mary Durasová, pražská německy mluvící autorka. Příležitost vidět její ucelenou tvorbu se otevírá po více než půlstoletí. „Reprezentovala Československo na čtyřech benátských bienále, prosadila se na světové výstavě v Paříži, ale přesto dnes je, nechci říct zapomenutá, protože to není pravda, ale pořád ještě stranou zájmu, ne na té pozici, kterou si zaslouží,“ upozornil historik Ivo Habán.

Tvorba Marie Durasové je v Liberci k vidění do konce srpna, díla Františka Kupky až do poloviny září.