Z archivů do slévárny. Výtvarník kreslí současnost i budoucnost na staré mapy

Ostrava - Francouzského výtvarníka Juliena Morela, který se zaměřuje na proměny aglomerací, oslovilo prostředí Ostravy. Fascinují ho její průmyslové areály uprostřed města, do kterých se opakovaně vrací. Díky spolupráci s ostravskou Industrial Gallery teď na měsíc zakotvil ve funkčním provozu Vítkovických sléváren.

Julien Morel využívá starých map, výkresů, plánů či technických knih z archívů. Do těchto záznamů minulosti vnáší na základě vlastního poznání místa i svých dřívějších zkušeností nové vrstvy. Své vize zachycuje uvolněnou kresbou, která kontrastuje s přesnými nákresy. „Je to pro mne nesmírně zajímavé prostředí. Poprvé pracuji v továrně, která je funkční. Prostřednictvím starých dokumentů se snažím věci, které jsou uvnitř továrny, vytáhnout ven na světlo,“ vysvětluje Morel, který pochází z města Saint-Étienne ve středovýchodní Francii.

Podle kurátorky Industrial Gallery Hany Mikulenkové Morel tímto postupem vytváří nové obrazy, které propojují minulost, současnost i budoucnost. „Vytváří tak něco jako novou paměť,“ říká kurátorka.

Při předchozím ostravském pobytu Morel pracoval v Dolní oblasti Vítkovic, kde měl možnost sledovat proměnu někdejšího centra ostravského průmyslu a těžké práce několika generací dělníků v nové kulturní a zábavní centrum města. Maloval tam asi rok. Letos na jaře svou práci představil na výstavě v Industrial Gallery. Nyní se už chystá na další projekt, tentokrát ve Zlíně. „Budu tam pracovat ve staré opuštěné továrně. Chtěl bych ukázat, co všechno se může z těchto zapomenutých továren stát v budoucnu,“ uvádí Morel.

Video Francouzský výtvarník tvoří ve vítkovické slévárně.
video

Francouzský výtvarník tvoří ve vítkovické slévárně.

Ostravská galerie už pozvala na tvůrčí umělecké pobyty několik zahraničních umělců, které láká na bizarní krásu průmyslu srostlého s městem. „Na podzim jsme pozvali další umělce, kteří budou tvořit právě i ve slévárně,“ prozradila Mikulenková. Některá jejich díla zůstanou v Ostravě. Například zvětšené reprodukce kreseb Juliena Morela ozdobí budovy areálu Vítkovických sléváren.