Jaká je jejich pravá tvář?

Pardubice - Tvář prezidenta i doživotně odsouzeného vraha zachycují z intimní blízkosti fotografie Radka Kalhouse. Z portrétů sestavil dvojice, jejichž podoby mohou hledat návštěvníci aktuální výstavy v Galerii města Pardubic.

Zdroj: Galerie města Pardubic Autor: Radek Kalhous

Kalhous zachytil veřejně známé i zcela neznámé obličeje způsobem, jak je většina z nás běžně nevnímá - plné detailů a překvapení. Staví tak pozorovatele před otázku skutečného poznání druhého člověka i poznání své vlastní tváře, zdroje identity, kterou vnímají více ti ostatní než my sami.

Portréty politiků, obyčejných lidí i odsouzených vrahů fotil Kalhous z bezprostřední blízkosti, narušující intimní zónu člověka. Výsledný snímek nic nepředstírá, naopak, bez retuše zaznamenává každý detail. „Ukázal jsem lidi takové, jací opravdu jsou, a pokud se to někomu nelíbí, pak odmítá přijmout realitu,“ obává se fotograf.

Portréty sestavil v pardubické galerii do cyklu Podoby, návštěvníci se tak mohou zamýšlet nad podobností vnitřní i vnější u přiřazených dvojic, ale i nad tím, kolik podob může mít tvář každého z nás a co o člověku prozrazuje. „Je to sice jen dvaatřicet portrétů, ale od nevinnosti malého dítěte až po několikanásobného vraha,“ podotýká kurátor Pavel Šmíd, že vystavené fotografie jsou průřezem napříč společností i věkovými skupinami.

Například k výtvarníkovi Jiřímu Davidovi přiřadil Kalhous sériového vraha Jaroslava Stodolu, ke galeristce Medě Mládkové mladou punkerku, prezidentovi Miloši Zemanovi dělá společnost usměvavý Rom a umělci Vladimíru Franzovi dítě s pomalovaným obličejem. 

Jejich Podoby zachycené Radkem Kalhousem bude možné v pardubické galerii rozpoznat až do konce srpna.