Osvědčený Mucha se zrcadlí na zakázku

Hluboká nad Vltavou – Alfons Mucha je jméno, které snad nikdy nepřestane táhnout. Vsadila na něj i Alšova jihočeská galerie, která počátkem dneška vystavuje na sedmdesátku obrazů, včetně monumentálních prací. Svou pozornost galeristé soustředili na malířovu ranou tvorbu, která zůstává zahalená tajemstvím. Do expozice Alfons Mucha v zrcadle doby správci umístili i autory, kteří jako Mucha vycházeli ze zdrojů secese – Vojtěcha Preissiga, Františka Koblihy nebo Maxe Švabinského.

Galerie představuje Muchu sice méně tradičně, než jak je zvykem, není se prý ale třeba obávat, že by návštěvníci přišli o své klasické ikony. „V reprezentativním výběru nemohou chybět proslulé plakáty pro Sarah Bernhardt v roli La Dame aux Camelias nebo Čtvero ročních období či reklamní afiše pro rozmanité značky luxusního zboží Paříže konce století,“ uvádějí organizátoři.

Výstava Alfons Mucha v zrcadle doby si vyžádala mimořádné zabezpečení – díla jsou totiž pojištěná na 150 milionů korun.


Zároveň se snaží upoutat pozornost méně známými plátny nebo monumentálními pracemi, které nebývají prezentovány příliš často. Počátky Muchovy tvorby přitom zůstávají zahaleny tajemstvím. V době mecenášské podpory barona Khuena se živil zakázkami vznikající v duchu Makartovské akademizující doktríny.

„Kolekce ukáže, jaký vliv měl autor Slovanské epopeje na české umělce. Expozice nabízí i olej Žena v zrcadle od Františka Kupky, který se podobně jako Mucha v Paříži usadil,“ prohlásil kurátor expozice Patrik Šimon. K nahlédnutí bude i Muchovo album grafického designu, v němž se ukrývají litografické tabule.

Správci galerie na Muchu vsadili záměrně. Loni se sbírka jeho plakátů stala králem českých výstav. Do pražského Obecního domu si je přišlo prohlédnout téměř 200 tisíc lidí.