Za street artem už nemusíte do ulic, mapuje ho Google

San Francisco – Přestože street art už pro většinu lidí není synonymem pro vandalismus, často se dlouhého života nedočká. To chce změnit projekt společnosti Google, který ve spolupráci s muzei a galeriemi pouliční umění netradičně archivuje. Online galerie má už teď přes pět tisíc kousků pouličního umění z různých částí světa. A to je prý teprve začátek. 

Symbolem pařížského street artu se stal před pár lety panelák, do kterého se přestěhovali nejvyhlášenější pouliční umělci a vyzdobili ho po svém. Po domu dnes není ani stopy. A nebylo by ani po umění, kdyby se do speciálního projektu nepustila společnost Google. Stěny ve všech deseti patrech naskenovala podobným způsobem, jako mapuje ulice pro funkci Streetview. 

„Street art je hodně pomíjivý. Budovy se bourají, zakrývají ho majitelé domu nebo ho ničí přírodní živly. Přístup Googlu se nám líbí, protože to těmto pracím umožňuje žít věčně,“ uvedla Jasmyne Amussen z dallaské galerie současného umění. 

Speciální kamerky loni například zachytily i díla brazilských umělců v Sao Paulu. Projekt je chce zpřístupnit lidem, kteří je na vlastní oči jen tak vidět nemohou. A zaarchivovat pro případ, že jednou zmizí úplně. „Lidé říkali: to jsou skvělé věci, jak je možné, že jsme je doteď neviděli? Neviděli jste je, protože buď street art nemůžete najít, nebo už tam není. Tady může technologie hrát obrovskou roli,“ říká Amit Sood ředitel Google Cultural Institute.

Novinku si chválí i sami umělci. Věří, že se díky ní jejich styl ještě víc dostane do povědomí veřejnosti. „Tato platforma nás oficiálně uznává jako umělecké hnutí naší generace, díky tomu si naši práci může prohlédnout každý,“ uvedl francouzský umělec Mathieu Dufour.