Jazz není v Montreux všechno

Montreux - U Ženevského jezera se čtvrtým dnem koná 48. ročník legendární hudební přehlídky. Ovšem Montreux Jazz Festival svým názvem tak troch mate - rozhodně na jeho programu nejsou jen nekonečné improvizační exhibice. Na patnácti pódiích se během čtrnácti dnů střídají hvězdy všemožných žánrů.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Joel Ryan/Invision/AP

Pohodlně tu vedle sebe koexistuje rap, blues, elektro i country. A jména vystupujících jsou vskutku hvězdná. Hrát na festivalu v malém švýcarském městě totiž není pro muzikanty jen další letní štace. Nahrávky koncertů „Live at Montreux“ jsou jistým potvrzením umělcovy výlučnosti. Na kontě je má David Bowie, Lou Reed nebo Mike Patton.

Během osmačtyřicetileté historie festivalu se urodily vskutku podivuhodné dvojice jen pro jedno jediné vystoupení, například v roce 2000 sen a pódiu potkali Prince a Lenny Kravitz, o deset let později si Johnny Depp vyzkoušel ve společnosti Eddieho Veddera, jaké to je být pro změnu hudební hvězdou. 

Montreux Jazz Festival pokračuje na břehu Ženevského jezera až do 19. července. Dnes se tu představí sedmi Grammy ověnčený Pharrell Williams. Přehlídka bude hostit také třeba Jamieho Culluma nebo Stevieho Wondera.