Arcibiskup Bezák žádá spravedlnost u Františka i v českých kinech

Praha – Do českých kin vstoupil slovenský snímek Arcibiskup Bezák Zbohom. Oblíbeného duchovního předloni Vatikán bez vysvětlení zbavil úřadu. Nyní se Róbert Bezák domáhá spravedlnosti u papeže Františka. Tříleté působení v čele trnavské arcidiecéze a okolnosti nuceného odchodu z vysoké církevní funkce mapovala Oľga Záblacká.

Video Arcibiskup Bezák v českých kinech
video

Arcibiskup Bezák v českých kinech

Róbert Bezák přišel o vysoký církevní post za dosud nevyjasněných okolností. Upozornil na údajné úplatky, tajná konta a nepoctivé finanční machinace ve slovenské církvi. Záhy byl sesazen, oficiální důvod však dodnes nezná. O jeho odvolání rozhodl ještě předchozí papež Benedikt XVI. Církev prý Bezákovi vyčítala homosexuální kněze v jeho okolí a liberální postoj k dalším církevním záležitostem. Vatikán také nelibě nesl to, že Bezák často nosil civilní oblečení, čímž měl znevažovat církevní oděv. Bezák kritiku dlouhodobě odmítá.

Setkání s Františkem

Sesazení Bezáka v roce 2012 přijali věřící na katolickém Slovensku s nevolí, organizovali řadu demonstrací nebo petice na jeho podporu. Věří, že se mu v církvi podaří za současného papeže očistit své jméno. Nyní čtyřiapadesátiletý Bezák se zatím uchýlil do italského kláštera. Podle listu Nový čas se na konci června setkal s papežem Františkem. Hlavě katolické církve předal dopis se žádostí o osobní schůzku.

Katoličtí biskupové na Slovensku se Bezáka dosud nezastali. Naopak, pozornost vyvolala dřívější prohlášení českých duchovních, kteří Bezáka podpořili. „Ten, koho to poškodilo, to byla slovenská katolická církev,“ říká kupříkladu český kněz Tomáš Halík.

Tendenční Zbohom

„Arcibiskup Bezák si není vědom toho, že by udělal nějaký delikt. Dokonce si myslíme, že kdyby skutečně něco zlého udělal, tak by to slovenští biskupové velmi rádi zveřejnili,“ tvrdí režisérka nového snímku Arcibiskup Bezák Zbohom Oľga Záblacká. Dokument přináší výpovědi rodiny a přátel Bezáka, veřejnosti i samotného bývalého arcibiskupa, které doplňují příspěvky o Bezákovi odvysílané ve slovenských televizích.

Podle kritiků je však snímek tendenční a nic zásadního nepřináší. Na serveru Česko-Slovenská filmová databáze má zatím velmi nízké hodnocení 14 procent. „Vytýkali nám, že film není dostatečně investigativní. My jsme ho tak ale nikdy neprezentovali. Hned na začátku jsme se rozhodli, že to bude filmový portrét člověka. Není jenom vážný a smutný, film je takový, jaký je arcibiskup Bezák,“ hájí svůj film Záblacká.

„Je to můj první film. Usilovali jsme o to, abychom ho natočili s láskou,“ dodává Záblacká. Její snímek o odvolaném arcibiskupovi není první svého druhu. V minulosti již natočil lépe hodnocený Bezákův dokumentární portrét český režisér Petr Minařík.

Na film Petra Minaříka Arcibiskup s lidskou tváří se podívejte zde:

Video Arcibiskup s lidskou tváří
video

Arcibiskup s lidskou tváří