Blues až do konce. Zemřel Johnny Winter

Curych - Americký bluesman Johnny Winter zemřel v noci na středu ve věku 70 let ve švýcarském Curychu. Příčina smrti není zatím známa. Slavný kytarista, zpěvák, hráč na foukací harmoniku a producent vystupoval mnohokrát i v Česku. Ještě o víkendu vystoupil Winter na festivalu Lovely Days v rakouském městě Wiesen.

John Dawson Winter patří mezi nejslavnější představitele bílého elektrického blues. Debut nazvaný prostě Johnny Winter vydal v roce 1968. Na konci 60. let již patřil k velkým kytarovým hvězdám a vystupoval na řadě festivalů včetně Woodstocku.

Poté jeho kariéru utlumila závislost na heroinu, přesto se Winter stal žánrovou legendou. Jeho hra na kytaru byla vždy osobitá a lehce rozpoznatelná. V 70. letech spolupracoval se slavným bluesmanem Muddym Watersem na několika albech, která byla oceněna cenou Grammy. Nominaci na toto prestižní ocenění získal také za album I'm a Blues Man z roku 2004. Už v roce 1988 byl uveden do bluesové síně slávy.

Kytarista, k jehož image neodmyslitelně patří dlouhé bílé vlasy, kovbojský klobouk a potetované paže, několikrát vystoupil v Česku. Poprvé se tu představil v roce 2003 na open air festivalu na pražském Střeleckém ostrově, v dalších letech hrál také v Brně, Uherském Brodě nebo třeba na tradičním festivalu Blues Alive v Šumperku.