Jahody v kině a jam jako pan Hmota. Filmové odpoledne se blíží

Praha - Máte rádi jam? Už po deváté si ho můžete užívat nejen na chlebu. Za necelé dva měsíce totiž vypukne další ročník festivalu Jahodový Jam, který se bude 13. září konat v Modřanském biografu. Pořadatelé slibují, že si na své přijdou malí i velcí, filmoví, divadelní i hudební gurmáni. A možná přijde i pan Hmota…

Multižánrový festival odstartuje už v jednu hodinu po poledni a představí bohatou úrodu, která se ve světě filmu letos urodila. Mimo to poskytne akce nadějným umělcům z oboru divadla, filmu, hudby či výtvarného umění. „V tomto ročníku nás čeká kromě bohatého kulturního programu i řada novinek, prezentací, workshopů a to vše v rámci zvoleného tématu, kterým je HMOTA,“ lákají organizátoři.

„Loňské téma recyklace nás donutilo přemýšlet nad jednotlivými předměty a znovu je přetvářet v něco nového, co člověk znovu využije. Letos jsme se rozhodli, že půjdeme ještě do větší hloubky. Každá věc, prostě cokoli je tvořeno hmotou určité povahy. A podle toho, jaký jí dáme tvar nebo netvar, vznikne nějaký výtvor. A holt když se to nepovede, vznikne občas i netvor. A o to tu prostě jde. Zase si chceme a budeme hrát!“ dodává tvůrčí tým jamu.

Festival vznikl v roce 2006, kdy si parta kamarádů kvůli nedostatku kvalitního a zajímavého kulturního vyžití na paneláky obehnaných sídlištích Prahy 4 vymyslela zprvu jen hudební festival Jahodový Jam. Za osm let existence se festival rozrostl a obohatil o další umělecké obory a směry a stále se snaží vyhledávat a podporovat mladé talenty, nadějné umělce, ale i aktuálně populární nezávislé projekty.


Co se tedy na plátnech modřanského kina přesně objeví? Konkrétní snímky zůstávají stále zahaleny tajemstvím, už teď je však jisté, že dojde na pásma českých i zahraničních, soutěžních i nesoutěžních filmů a divadelních představení pro děti i dospělé. Letos je poprvé naplánované i večerní pásmo filmů pro vytrvalé. Večer vystoupí kapely Květy nebo Planety. Do hlavního programu je nově zařazena i zajímavá přednáška, která přímo koresponduje s ústředním tématem festivalu.