Venkovní premiéra: Zimka vystavuje na Ungeltu, čeká ho Slovenský dům

Praha – Exteriérových prostor na výstavu soch není prý v hlavním městě dostatek. Slovenský výtvarník Ondrej Zimka však zkouší štěstí na frekventovaném dvorku pražského Ungeltu. Rozměrné sochy částečně představují zvětšené kusy nábytku a zčásti mají figurální podobu. Expozice je připravená k blížícímu se otevření Slovenského domu v Praze, který bude v nedaleké Soukenické ulici a ve kterém bude umístěná komornější část Zimkovy výstavy.

Zimka pochází z umělecké rodiny, jeho otec byl výtvarníkem a matka herečka a scenáristka, on sám je již čtvrtým nositelem tohoto jména. Na kontě má např. sérii plastik inspirovaných ženskou figurou, ale transformovaných vojenskou technikou. Vytváří tak dvojice bomba-sexbomba nebo jaderná či ňaderná hlavice. Skulpturu Můj rodný kraj zase tvoří pahorky vyskládané z ženských prsou. K tvorbě nejčastěji používá bronz.

Česko-slovenská kooperace

Slovenský dům se veřejnosti otevře již v srpnu. Poslední cihlu už dříve poklepali prezident Miloš Zeman a tehdejší slovenský prezident Ivan Gašparovič. Na základě dohody obou hlav států hradily obě země rekonstrukci prostor rovným dílem.

Centrum bylo vytvořeno za účelem zastřešení česko-slovenských aktivit a mělo by být k dispozici i podobně laděným institucím. Dramaturgii určí programová rada složená z významných kulturních osobností a zástupců spolupracujících orgánů.

Prakticky bude Slovenský dům obývat prostory na dvou podlažích secesního domu u náměstí Republiky na rohu ulic Soukenická a Revoluční. Prostory zahrnou multifunkční sál, který může sloužit divadlu, jako kinosál, učebna nebo pro společenské události, galerii, kancelářské prostory, knihovnu a archiv.