Man Booker: Šťastná 13 pro Američany, nešťastná pro favority

Londýn - Jedno z nejprestižnějších literárních ocenění - Man Bookerova cena - zveřejnila třináct titulů, které se dostaly do nejširšího výběru letošního ročníku. V něm se ocenění poprvé otevřelo všem anglicky psaným dílům vydaným v Británii. Do finále se díky tomu dostalo hned pět autorů ze Spojených států.

Do širšího výběru vybrala porota například román Orfeo Američana Richarda Powerse nebo novou knihu vítěze z roku 2010 Brita Howarda Jacobsona. Jeho román s jednopísmenným názvem J. je „jemným a děsivým milostným příběhem“. Do amerických nominací se počítá i Joseph O'Neill, Ir žijící v USA. Zaujal knihou The Dog o newyorském právníkovi, který v naději na nový začátek přijme nabídku stát se v Dubaji správcem rodinného jmění.

Irsko jinak reprezentuje Niall Williams s knihou History of the Rain, v níž vypráví příběh nemocné dívky, snažící se najít svého otce prostřednictvím jeho rozsáhlé knihovny. Britská literatura má ve výběru celkem šest zástupců. Je mezi nimi autor bestselleru Atlas mraků David Mitchell s novým románem The Bone Clocks či Skotka Ali Smithová s knihou How to Be Both, románem o umělecké všestrannosti, v němž podle poroty přepíná „mezi formami, časy, pravdou a fikcí“.

Neobvykle pouze jedno místo zbylo na autora z oblasti Britského společenství mimo Británii - je jím Australan Richard Flanagan s knihou The Narrow Road to the Deep North, nabalující lovestory na výstavbu thajsko-barmské železnice smrti během druhé světové války. 

Britská média si všímají, že tak jako v předchozích letech porota opominula některá díla oceňovaných autorů, kteří byli odborníky považováni za favority. Ve výběru tak chybí třeba poslední román Iana McEwana či kniha The Goldfinch, za niž Američanka Donna Tarttová letos získala Pulitzerovu cenu.

Ze třinácti autorů z širšího výběru porota počet finalistů 9. září zúží ještě na šest, vítěz bude oznámen 14. října.

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, byla založena v roce 1969 jako protiváha Goncourtově ceně ve Francii. Vítěz si odnáší peněžitou cenu ve výši 50 tisíc liber. Loni Man Bookerovu cenu získala Novozélanďanka Eleanor Cattonová. V 28 letech se stala její vůbec nejmladší nositelkou v historii.