Rum a tajné dveře. Muzeum v Liberci pokračuje v rekonstrukci

Liberec – Zázemí Severočeského muzea v Liberci na čas ulehlo k letnímu spánku. Od července totiž probíhá rozsáhlá rekonstrukce, která vyjde na více než devět milionů korun. Většinu nákladů zaplatí evropské dotace, pracovat se bude ještě za provozu do začátku listopadu. Řemeslníci už teď objevili pár kuriozit jako třeba několik desetiletí starou placatku rumu ukrytou ve schodišti či zapomenuté zazděné dveře. Severočeské muzeum zůstává navzdory stavebním úpravám přístupné a návštěvníky ničím neomezuje.

Modernizace přinese instituci pohodlí a komfort, o účelnosti nemluvě. Zbuduje se třeba výtah, radikální proměnu čekají také zastaralé toalety a stavebně se upraví i prostor pro expozici historických automatofonů, tedy flašinetů, orchestrionů i pianol.

Podle původních plánů mělo mít muzeum rekonstrukci dávno za sebou. Výběr dodavatele ale způsobil několikaměsíční zpoždění, protože docházelo k jeho opakovanému vyhlášování. Několik nepříjemných překvapení připravila budova muzea z konce 19. století i při bouracích pracích.

„Našli jsme zazděné konstrukce, o kterých jsme nevěděli. Pro proces stavby to není ideální, protože to je změna a každá změna znamená administrativní problém,“ konstatoval ředitel muzea Jiří Křížek. Jeden objev ho ale hodně potěšil. „Potřebovali jsme udělat prostup pro vozíčkáře, aby se dostali do malého výstavního sálu. Začalo se bourat a zjistili jsme, že už před sto lety tady byly dveře. Byly zazděné, nebyly vidět a už se na ně zapomnělo. Je pozitivní, že nám takto před sto lety pomohli,“ uvedl.

Humorný je mimo jiné i nález placatky rumu. Ve schodišti si ji zřejmě schovali řemeslníci, kteří pracovali na poslední velké opravě v osmdesátých letech minulého století. „Našli jsme zazděný vzkaz ve schodišti z prosince 1983 od zedníků, kteří zde posvačili lahev rumu a prázdný obal nám tam zanechali. Jsou tam i vtipné nápisy na příčkách o tom, co si sdělovali řemeslníci a muzejníci. Některé jsou nepublikovatelné. V podstatě si ale sdělovali, co se komu nepovedlo,“ dodal ředitel.