Na newyorském Times Square je Umění všude

New York - Věhlasné newyorské náměstí Times Square je na každém rohu doslova poseto uměním. Dokonale tím naplňuje název dosud největší venkovní výstavy Umění všude. Její tvůrci vycházeli ze stejného projektu, který se už dva roky vždy v létě koná ve Velké Británii. Z New Yorku se díla mají vydat na turné po celých Spojených státech.

Pět velkých muzeí mimo jiné z Dallasu, Chicaga a New Yorku vybralo stovku nejznámějších děl americké klasiky. Padesátku nejoblíbenějších si pak hlasováním zvolila sama veřejnost. Z galerií a muzeí se tak ven k lidem dostali například osamělí Noční ptáci malíře Edwarda Hoppera, všudypřítomné Campbellovy polévky od Andyho Warhola nebo slavný obraz Granta Wooda Americká gotika.

Maxwell Anderson, ředitel Muzea umění v Dallasu:

„Je to dosud největší mediální projekt v americké historii. Chceme, aby lidé mluvili o americkém umění. Chceme, aby se umělecká díla stala předmětem rozhovorů u večeře, aby se umění stalo součástí každodenního života.“


Více než padesát tisíc billboardů vyobrazující dvě století amerického umění nahradilo na celý tento měsíc obvyklé reklamní plakáty a slogany na rušných křižovatkách, autobusových zastávkách a místech, která lidé míjejí denně cestou do práce. Organizátoři doufají, že výstavou přilákají lidi i do galerií. Zároveň je vyzývají k focení takzvaných selfies, které pak budou šířit na sociálních sítích.