Z Batmana je Birdman. Keaton v Benátkách oprášil superhrdinu

Benátky - Jako každý rok už jednasemdesát let patří i letos Benátky na týden jen a jen filmu. Letošní ročník nejstarší filmové přehlídky otevřela včera projekce snímku Birdman o zapomenutém superhrdinovi, kterého si zahrál představitel Batmana Michael Keaton. Jen netopýří kostým vyměnil za ptačí. Čeští hrdinové se ale do Benátek nepodívají - zástupce české kinematografie v soutěži opět chybí.

Birdmana natočil mexický režisér Alejandro González Iňárritu, který se v roce 2000 proslavil snímkem Amores perros. Vypráví o zapomenutém superhrdinovi, který se svou slávu snaží znovu nalézt na divadelních prknech. Představitel hlavní role Michael Keaton má se superhrdinstvím bohaté zkušenosti - zásadním zlomem v jeho herecké dráze bylo před čtvrtstoletím účinkování ve dvou filmech o Batmanovi režírovaných Timem Burtonem. „Je jako ohromný slon v místnosti,“ odpověděl v Benátkách Keaton na otázku, jak se Batman promítl do jeho kariéry.

Zahajovací ceremoniál doprovodil protest dvou tisícovek zaměstnanců městských služeb, kteří přišli do blízkosti festivalového červeného koberce demonstrovat proti platovým škrtům. Přehlídku ale nijak nenarušil, takže čluny mohou přivážet k červenému koberci další hvězdy, včetně delegací k dvaceti titulům v hlavní soutěži o Zlatého lva.

Evu Zaoralovou, uměleckou poradkyni filmového festivalu v Karlových Varech, která do Benátek přijela na obhlídku i pro karlovarský program, zaujaly zejména francouzské snímky. Například Výkupné za slávu režiséra Xaviera Beauvoise. "Je to hořká komedie o člověku, který se vrátí z kriminálu, nemá peníze, zaměstnání a pojme bláznivý plán, že by se mohl zmocnit ostatků Charlieho Chaplina a vydírat jeho rodinu. Jsem na tenhle film zvědavá, ale i na jiné francouzské filmy třeba od Benoîta Jacquota. Jeho snímek se jmenuje Tři srdce, hraje v něm Charlotte Gainsbourgová a Catherine Deneuveová," upřesnila Zaoralová. 

Český film letos v Benátkách zastoupený není. „Ale ani z jiných kinematografií, které patří do bývalého socialistického tábora, tady žádný film nemáte. V soutěži je jen jeden ruský film, a to od Andreje Končalovského, tedy veterána ruské kinematografie. Zkrátka a dobře, teď jsou na programu spíš filmy z Asie - jsou tu tituly z Japonska, Číny, Íránu i Ázerbájdžánu,“ nemá prý český film brát podle Zaoralové přehlížení od benátského festivalu jako urážku.

Do výběru se celkem dostalo 55 soutěžních a nesoutěžních celovečerních snímků. Na ostrově Lido se budou promítat do 6. září.