Jaké jsou News of the World? Clooney točí Murdochův skandál

Londýn - Na skandál s odposlechy mediálního impéria britského magnáta Ruperta Murdocha se hned tak nezapomene. Po knize paměť veřejnosti osvěží film, který podle knižní předlohy vznikne. V režii George Clooneyho.

Video Clooney zfilmuje skandál v britských médiích
video

Clooney zfilmuje skandál v britských médiích

Murdoch musel v roce 2011 zastavit vydávání britského bulvárního nedělníku News of the World. List po 168 letech existence položilo postupné odhalování praktik, které redakce používala ke zjišťování informací - odposlouchávání telefonů celebrit a vlivných lidí, včetně královské rodiny, hackování telefonů obětí tresných činů nebo podplácení policistů. Andy Coulson, šéfredaktor listu a bývalý mluvčí britského premiéra Davida Camerona kvůli nezákonným odposlechům skončil na rok a půl za mřížemi.

O aféře vydal letos počátkem srpna britský novinář Nick Davies knihu s názvem Hack Attak (Hackerský útok), studio Sony Pictures ji opět vyhmátlo jako námět pro film. Podle George Clooneyho je v příběhu vše, co je třeba - lži, korupce a vydírání v nejvyšších patrech britské politiky. „A nejlepší na tom je, že je všechno pravda,“ upozornil. „Nick je odvážný a tvrdohlavý reportér a my považujeme za čest převést jeho knihu do filmu.“

Zákulisí novinařiny Clooney dobře zná - je synem novináře a televizního moderátora. "Zajímá se o to, jakou roli hraje žurnalistika v našich životech - ať už dobrou, nebo špatnou. V Hack Attack bude zkoumat temnou stránku tohoto světa, obchod, kde všechna pravidla žurnalistiky jsou porušována v závodě o snadné a stále větší výplaty," prozradil producent Michael De Luca.

Připomenul v té souvislosti jiný Clooneyho režisérský počin s mediálně-politickým tématem z roku 2005: drama Dobrou noc a hodně štěstí. Je rekonstrukcí sporu komentátora stanice CBS Edwarda Murrowa se senátorem McCarthym, který v padesátých letech předsedal výboru vyšetřujícímu občany podezřelé ze spolupráce s komunisty. Ostrý svět médií, politiky a intrik zachytil také ve snímku Den zrady

Snímek o skandálu z News of the World se začne natáčet příští rok. Clooney ho vedle režie bude také produkovat. O obsazení zatím není nic známo, uvidme, jestli si Clooney ve filmu i zahraje - podobně jako ve svých předchozích režisérských počinech.