Sin City – dvojka, pro kterou bych nevraždil

Je to rajcovní město, které ušpiní každého, kdo se tu zastaví. Město laciných štětek za pár babek, vypočítavých mrch, nebezpečných femme fatale, úchylných hlavounů, brutálních rváčů, chladnokrevných gamblerů, vytočených sebevrahů, všehoschopných vrahů, slizkých úchylů a přízraků mrtvých policajtů, kde si musíte dávat bacha, protože se tu umírá často, pomalu a bolestně. Zároveň je ale tohle drsné město jako ženská, která hladově čeká, až ji někdo ojede. Po devíti letech nás do něj Robert Rodriguez a Frank Miller znovu přivádějí. Nemělo to trvat tak dlouho!

Zase to nevypadá dobře. Zase to vypadá, že se všechno parádně podělá. Zase se tu bude chlastat, souložit a zabíjet. Zase nikdo pořádně neví, co tu vlastně dělá. Zase to vypadá jako adaptovaná komiksová noirovka, skoro stejně jako před téměř desetiletím, kdy bylo Sin City naspeedovaným zjevením, před jehož brutálním vizuálem si v roce 2005 sedla na zadek i porota na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes, odkud si (kromě nominace na Zlatou palmu) tahle vypalovačka odnesla i technickou cenu.

Světový fenomén Sin City zásadně prolomil „cenzorní“ tabu, jež byla od padesátých let prosazována prostřednictvím zaprdlého kodexu Comics Code Authority, jenž likvidoval všechny výživné partie. Dovedete si představit, jak nudné, vyprázdněné a bez šťávy by bylo Sin City, kdyby v něm podle tohoto dokumentu nemohlo být ukázáno explicitní, odporné, nechutné a brutální násilí a prezentace sexu (pakliže by byla vůbec přípustná) by se musela omezit na zahalenou a manželstvím legitimizovanou misionářskou polohu. A jak dlouho by vydržela zásoba místních padouchů, kdyby Dobro (jak bylo předepsáno) muselo vždy zvítězit nad Zlem, a kde vlastně vůbec vzít nějaké to Dobro v tak prohnilé díře, jako je Sin City, kde se něco takového vůbec nevyskytuje, protože by to vzápětí stejně zařvalo.

Sin Sity 2 / Jessica Alba, Mickey Rourke
Zdroj: The Weinstein Company

Miller na prudící kodex hodil velkoryse bobek a všechno tohle odvázaně vrátil na stránky komiksových sešitů. A spolu s Rodriguezem (jenž je tu podepsán pod režií, produkcí, hudbou, kamerou a střihem), jemuž rovněž nic (ne)lidsky nechutného není cizí, to v tomto duchu rozpálili i na filmovém plátně. A tak jsme v téhle špinavé stoce, která mlaskavě vtéká rovnou do pekla, znovu.

V roce 2005 to Rodriguez s Millerem dali, zaslouženě sklidili nadšený aplaus, ale pak zbytečně čekali příliš dlouho, než vypálili dvojku, a prošvihli tehdejší vstřícnou vlnu, na které se mohla svézt. A tak jenom vsadili na těžkou, lepkavou a fatální atmosféru, kombinaci drsné školy, filmu noir, grindhouse aranžmá a dobře vyvinuté plíce Evy Greenové, která rozhodně není žádná stydlivka (což ostatně dokázala již před více než deseti lety v kontroverzních Snílcích).

No, jsou tady místa, kdy si možná řeknete, že zmiňovaný Comics Code Authority měl i své kladné stránky. A také je to hutný a hustou atmosféru navozující prolog k nástupu životem omláceného Dwighta McCarthyho, jednoho z protagonistů ústředního příběhu, kolem něhož se střídavě vinou (a postupně prolínají) epizody těch ostatních, což dodává téhle noirové story tarantinovský look (byť je třeba uvést, že Mistr se tentokrát na opusu režijně nepodílel). A pak na scénu vstoupí ženská, pro kterou jsou chlapi schopni vraždit, Dwightova bejvalka Ave v modrých šatech, což uvádím proto, že v následujících sekvencích tuhle sexy čůzu už moc oblečenou neuvidíte (jedná se o pasáže, kdy bude hlavně pánská část publika za nerespektování výše uvedeného puritánského kodexu pro změnu zase tiše vděčná).

Prolínají se nejen epizody ostatních postav s příběhem osudového tandemu Ava a Dwight, ale také časové roviny, které nás formou sequelu a prequelu zavádějí do doby před a po jedničce, což může působit jisté problémy v časoprostorové orientaci, o kterou je tím pádem lepší se ani moc nepokoušet.

Sin Sity 2 / Jessica Alba
Zdroj: The Weinstein Company

O kladnou figuru v bahně Sin City nezavadíš. A tak se casting vyřádil spíše ve více či méně záporáckých partech, jimž dominuje hajzl hajzlů Powers Boothe v roli senátora Roarka a všeho schopná mlátička Mickey Rourke, která ovšem mlátí tlamy, láme vazy a dloube oči většinou na té správné straně.

Dalšími nepřehlédnutelnými tvářemi exkluzivního hereckého týmu je pak sexy femme fatale Eva Greenová, chlapecký tuhoň a zmrzačený gambler Joseph Gordon-Lewitt (umanutě usilující o svůj konec), snaživě se na stripovém pódiu vrtící Jessica Alba (čekající na svoji příležitost k odvetě za Hartiganovu smrt) či životem a černým vazounem Dennisem Haysbertem parádně zmlácený Josh Brolin (jenž znovu skočil na hozenou návnadu) a také „nemrtvý“ Bruce Willis. Sice snadno k přehlédnutí, ale milé jako pozornost podniku, jsou pak camea Millera a Rodrigueze – a všechno dohromady docela ladí a zapadá do sebe.

Nicméně dost se tu plká a méně hláškuje, řídký obsah je masírován razantní formou, založenou na brilantním kontrastu bílé a černé, sem tam šmrncnutém kolorovanými segmenty. A všechno je tu fatální, neodvratné a držící dohromady skrze pajzl u Nancy, démonického senátora a monstrózního ranaře Marva, který na mě působí jako nepřiznaný maskot celého projektu. Ale proč by nemohla forma přiznaně vítězit nad obsahem a grafická spektakulárnost vést k tomu, že tak nějak mimoděk zapomeneme, jak je děj vlastně blbý, prázdný a nevystavěný?

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil v Americe sice nebořilo multikina, zřejmě proto, že působí trochu okoukaně, jako něco, co jsme už přece před nějakou (docela dlouhou) dobou viděli, čemu jsme už zatleskali, a teď čekáme, že to pokročilo dál, stejně jak to za tu dobu udělaly jiné komiksové ekranizace. Tohle tady přece už bylo a teď je třeba alespoň popojít (když už ne odkráčet) dál. Ale právě tohle se nějak nekoná. A tak to, co bavilo před devíti lety, dnes působí trochu jako přešlapování na místě. Jenomže pořád je to přešlapování, které ty, jimž udělala radost jednička bude bavit. Další ojíždění původního přes kopírák by ale pro tenhle projekt už mohlo být definitivně zničující. Nějak se nemohu zbavit pocitu, že by to byla škoda…

SIN CITY: A DAME TO KILL FOR / SIN CITY: ŽENSKÁ, PRO KTEROU BYCH VRAŽDIL. USA 2014, 103 min., české titulky, od 15 let, 2D/3D. Režie: Robert Rodriguez, Frank Miller. Scénář: Frank Miller. Kamera: Robert Rodriguez. Hudba: Robert Rodriguez, Carl Thiel. Hrají: Eva Greenová (Ava), Josh Brolin (Dwight), Mickey Rourke (Marv), Joseph Gordon-Levitt (Johnny), Bruce Willis (Hartigan), Jessica Alba (Nancy), Dennis Haysbert (Manute), Rosario Dawsonová (Gail). V kinech od 4. září 2014.