Kdo zabil Johna Lennona? Provázek nahlíží do nitra vraha

Brno – Před 34 lety zabil výstřel člena legendární skupiny Beatles Johna Lennona. Kohoutek pistole zmáčkl Lennonův fanoušek Mark Chapman. Pohledem do nitra vraha otvírá 7. září svoji 47. sezonu brněnské divadlo Husa na provázku. Představení Divnej brouk aneb Kdo zabil Johna Lennona uvede v moderním sále planetária na Kraví hoře, jehož kopuli využívají k projekci fotek a videí.

Hru Divnej brouk napsal přímo pro Husu na provázku Ondřej Novotný. Scénář kombinuje básnické pasáže s historickými dokumenty a citacemi z knihy Jeroma Davida Salingera Kdo chytá v žitě. Její výtisk měl Chapman u sebe v okamžiku, kdy v New Yorku 8. prosince 1980 vystřelil na Lennona. Písně skupiny The Beatles v nezvyklých interpretacích zahraje živě divadelní kapela.

Jednou z rovin představení je úvaha o vině a zodpovědnosti, která nemusí vždy ležet jen na vrahovi, a také o odpuštění. „Každý divák si bude muset zodpovědět, jestli Chapmanovi lze odpustit,“ řekl režisér Vladimír Morávek. Otázku si musel položit i představitel vraha Dalibor Buš. „Nejsem sice křesťan, ale odpouštět se musí,“ uvedl.

Na premiéru pozvala Husa na provázku i vdovu po Lennonovi Yoko Ono. Účast zatím nepotvrdila, prý ji snad alespoň zvažuje.

Video Divadlo uvádí představení v prostředí planetária
video

Divadlo uvádí představení v prostředí planetária

Technické možnosti planetária Morávka uchvátily. „Tím, co tenhle sál umí, je evropsky výjimečný,“ uvedl režisér. Projekce pro inscenaci vytvořil Pavel Karas. Objevují se v nich historické záběry, ale také třeba fanouškovská videa ze serveru YouTube.

Kromě Chapmana ve scénáři figurují také všichni členové The Beatles. Lennona hraje Milan Holenda. Hned čtyři herečky představují různé tváře Yoko Ono. Poslední postavu autor pojmenoval Tisk a svět. Všichni protagonisté se snaží podat co nejúplnější pohled do nitra vraha. „Byl to trochu ubožák, trochu posedlý četbou, trochu se cítil být věrozvěstem, trochu pohrdal naší civilizací,“ řekl o Chapmanovi Morávek. Za vraždu si vyšinutý fanoušek odpykává doživotní trest, všechny jeho žádosti o propuštění zatím americká justice zamítla.