Zapomenutý obraz je na světě, zahájil Dny evropského dědictví

Opava – Odhalení obrazu Zavraždění svatého Václava, který vytvořil vídeňský malíř Anton Petter v roce 1844, a nyní se přestěhoval do opavského svatováclavského kostela, zahájilo letošní Dny evropského dědictví. Netýkají se pouze Opavy, pozoruhodná historická místa nebo dosud nevídané umělecké skvosty – jako je Petterův obraz – bude možné spatřit v celé Evropě.

Petterovo Zavraždění svatého Václava má rozměry 510 krát 850 metrů, je tedy větší než plátna Slovanské epopeje, ale dosud nikdy nebyl vystaven. V bývalém dominikánském kostele v Opavě dostal obraz výrazný podstavec, který navrhl architekt Josef Pleskot. Pro Opavu bylo odhalení obrazu hned dvojnásob výjimečné. Jako místo slavnostního zahájení Dnů evropského dědictví v Česku se dostalo do společnosti nejpamátnějších měst v zemi. „Když si vezmu, v jaké konkurenci jsme obstáli: V minulých letech se zahajovalo v Olomouci a Kutné Hoře. Příští rok bude zahájení v Českém Krumlově,“ poukázal náměstek primátora Dalibor Halátek.

Obraz namaloval Anton Petter na objednávku olomouckého arcibiskupa, tomu se však nelíbil. Nepomohly ani umělcovy pokusy dílo upravit. Nikdy proto nebyl k vidění a skončil svinutý na zámku v Kroměříži. Až v únoru 2012 se však ukázalo, co zapomenuté plátno ukrývá. Arcibiskup Jan Graubner ho proto nechal snést a arcibiskupství pro ně hledalo vhodné místo. „Nemohlo se vrátit do naší olomoucké katedrály, kam bylo původně namalováno. A tak jsme uvítali myšlenku profesora Hlobila, který našel kostel v Opavě,“ popsal generální vikář arcibiskupa olomouckého Josef Nuzík.

Video Odhalením Zavraždění sv. Václava začaly Dny evropského dědictví
video

Odhalením Zavraždění sv. Václava začaly Dny evropského dědictví

Dílo je zajímavé mimo jiné svým pojetím slovanské mytologie. Zatímco svatý Václav je vyobrazen v romantickém oděvu, odkazujícím k jeho slovanské minulosti, jeho bratr Boleslav připomíná mohutným knírem balkánského hajduka. Pleskotův podstavec je potom vysoký 1 291 centimetrů, čím upomíná na rok založení opavského dominikánského kláštera. „Je to úžasný obraz, na úžasném podstavci, v úžasném kostele,“ dodal. Město tak získalo další turistické lákadlo, které svým významem dalece převyšuje Moravskoslezský kraj," poznamenal náměstek Halátek.

Podle smlouvy, kterou s městem uzavřelo jako vlastník díla olomoucké arcibiskupství, bude obraz v Opavě vystaven deset let. Po deseti letech může být smlouva prodloužena.

Dny evropského dědictví potrvají do 14. září. Během nich se otevře na tisíc památek v celém Česku, 800 z nich zdarma. V Opavě je to kromě bývalého klášterního kostela také stará měnírna, v jihomoravském Rajhradu jižní křídlo kláštera, v Boskovicích zase židovská rituální lázeň. Dny evropského dědictví jsou celoevropskou akcí s více než dvacetiletou tradicí, která chce propagovat historické dědictví. Každoročně otevírá co nejvíce architektonických, archeologických a sakrálních památek, muzeí, galerií a knihoven, technických památek a militarií i dalších prostor, které uchovávají kulturní dědictví.