Dvořák v Praze sází na lichou. A na světovou premiéru své opery

Praha - Začíná sedmý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Připomene ikonická díla tohoto skladatele i pozapomenuté skladby, například uvede ve světové premiéře jeho první operu. Zahájení se ujme Česká filharmonie pod taktovkou svého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka, v programu zazní i jedna z devíti Dvořákových symfonií, jejichž kompletní nahrávka je nedávným ojedinělým počinem tohoto orchestru.

Zdroj: Dvořákova Praha Autor: Petra Hajská
Video Dvořákova Praha hraje Dvořáka
video

Dvořákova Praha hraje Dvořáka

Sólistou zahajovacího večera je houslový virtuos Josef Špaček. S Českou filharmonií na úvod festivalu nastudovali také Dvořákův Koncert pro housle a orchestr a mol, na úvod zazní (opět Dvořákova) kantáta Slavnostní zpěv na slova Jaroslava Vrchlického. Vrcholem programu bude Dvořákova třetí symfonie. V letošním ročníku festivalu zazní všechny jeho liché symfonie. Kromě České filharmonie také v podání moskevského orchestru P. I. Čajkovského. (Sudé symfonie doplní Dvořák Collection v příštím roce.)

Zřídka hraná první symfonie obstarala 7. září festivalovou ouverturu. Druhým rokem se festival vydal Po stopách Antonína Dvořáka, tentokrát bylo vybráno místo, kde mladý skladatel získal základy hudebního vzdělání - středočeské Zlonice. V tamním kostele soubor Musica Florea odehrál na dobové romantické nástroje první Dvořákovu symfonii, jíž obec dala jméno - Zlonické zvony.   

V předvečer Dvořákovy Prahy oznámila pořádající Akademie klasické hudby také letošního laureáta Ceny Antonína Dvořáka. Za významnou propagaci české hudby a Dvořákova díla ocenění převezme v polovině listopadu Jiří Bělohlávek, a to v newyorské Carnegie Hall, kde měla světovou premiéru symfonie Novosvětská a kde bude koncertovat se svou Českou filharmonií. Právě tento orchestr byl v letošním roce kvůli už zmíněné kompletní nahrávce Dvořákových symfonií s tímto skladatelem spojen nejvíce.

Nahrávky se dočká také premiérové uvedení první Dvořákovy opery Alfred. Z koncertního provedení Symfonického orchestru Českého rozhlasu bude pořízen záznam a následně vydán na CD. „Nikdy nebyla provedena v původní verzi. Málo se ví, že ji Antonín Dvořák napsal v německém jazyce,“ podotkl k opeře umělecký ředitel festivalu Marek Brabec. Uvedena zatím byla jen jednou, v roce 1938, tedy sedmdesát let po svém vzniku, v Olomouci, ale v českém překladu. Na festivalu zazní v německém originále.

Koho si nenechat ujít? Krystiana Zimermana a Vadima Repina

K mimořádným zážitkům bude podle pořadatelů patřit také vystoupení polského pianisty Krystiana Zimermana, který do Prahy přijede po 33 letech. „Vystoupí s prvním koncertem Johannesa Brahmse,“ doplnil Marek Brabec. „Další velkou hvězdou je fenomenální ruský houslista Vadim Repin. Účinkovat bude nejen jako sólista Čajkovského orchestru z Moskvy, ale také jako partner violoncellisty Jiřího Bárty v komorní řadě. Letošní novinkou je komorní minifestival, v jehož rámci se objeví i velké hvězdy, jako je Vadim Repin, ale třeba i Casals Quartet nebo fantastické francouzské Kvarteto Ebéne. A tečkou za festivalem bude 22. září hvězdný dirigent Zubin Mehta a jeho Izraelská filharmonie,“ vyjmenoval další lákadla programu.  

Závěrečný koncert si nenechá ujít ani Česká televize - bude jej přenášet živě (spolu se stanicí ČRo Vltava). Zároveň bude promítán na velké obrazovky před Rudolfinem, sídlo České filharmonie je tradičním festivalovým centrem. Koncerty posluchače letos zavedou třeba i do Anežského kláštera nebo Týnského chrámu, naopak chybět bude obvyklý koncert v katedrále sv. Víta.