Dagmar Havlová jako baronka Glembayová otvírá sezonu na Vinohradech

Praha - Vinohradské divadlo dnes večer otevře novou sezonu premiérou dramatu Rod Glembayů velikána chorvatské moderní literatury Miroslava Krleži. Děj rodinného a společenského dramatu se odehrává těsně před začátkem první světové války. V režii Martina Huby se na jevišti objeví například Tomáš Töpfer, Dagmar Havlová, Otakar Brousek nebo Martin Finger.

Vinohradské divadlo uvádí Krležovo drama coby připomínku sta let od vypuknutí první světové války. Současně hru chápe jako vrcholně aktuální analýzu krize rodinných a společenských hodnot. „Krleža děj hry situoval bezprostředně před začátek první světové války, která smetla zdání civilizačního úspěchu, mravní vyspělosti a kulturní úrovně evropské společnosti,“ popisuje divadlo ságu záhřebských bankéřských oligarchů.

V hlavní roli baronky Castelliové-Glembayové se představí Dagmar Havlové, která je již pětadvacátou sezonu věrná herecké šatně Vinohradského divadla. Baronka Glembayová je podle herecké knížky její třicátou čtvrtou rolí. „Je to krásná postava, mnohovrstevnatá, každý můj vstup na jeviště je z jiného zákrutu její duše,“ uvažuje Havlová.

Obrovský hodnotový rozptyl

Hostujícím režisérem hry je slovenský divadelník Martin Huba, který před více než třiceti lety ve slovenské inscenaci této hry sám hrál. Podle něj drama ukazuje, že každý člověk může být padouchem i hrdinou. „Vy v Čechách jste ve spektru obrovského hodnotového rozptylu od 'Pravda vítězí' až po konstatování, že neexistují špinavé peníze,“ říká Huba.

Divadlo na Vinohradech v nadcházející sezoně uvede celkem devět premiér. Již 16. října bude pokračovat volný cyklus malých skvostů české a slovenské dramatiky premiérou nestárnoucí komedie z šedesátých let Hodinový hoteliér.