Zpěvačka Amy Winehouse má v Londýně sochu. Odhalili ji její rodiče

Londýn – Severní Londýn od včerejška zdobí socha zesnulé zpěvačky Amy Winehouseové. Ve čtvrti Camden ji k jejím nedožitým 31. narozeninám odhalili její rodiče. Britská umělkyně zemřela v červenci 2011 ve věku 27 let. Byla nalezena mrtvá ve svém domě. Jako příčinu smrti ukázalo vyšetřování otravu alkoholem. V krvi měla víc než 4 promile.

Skandály, nevšední styl a především nezaměnitelný hlas, to je kombinace, díky které Amy Winehouseová získávala fanoušky i hudební ocenění. Její památku teď bude připomínat socha. „Když jsem tu sochu viděl, měl jsem v první chvíli chuť plakat. Ale je to jako každý jiný den. Provozujeme nadaci, jdeme do kanceláře, potom jsme smutní a o chvíli později žertujeme o jejích zábavných kouscích. Takže jsou to opravdu smíšené pocity,“ komentoval odhalení sochy zpěvaččin otec Mitch Winehouse. „Řekla by, že tomu nemůže uvěřit. Divila by se, co je to za povyk. Způsobit povyk nebylo pro Amy těžké. Ale nedělala to jen proto, aby byla vidět. Nevyhledávala slávu,“ dodala Amyna matka Janis.

Bronzová postava v životní velikosti teď zdobí tržiště v rušném severolondýnském Camdemu, kde zpěvačka žila, vystupovala i zemřela. Autorem díla je sochař Scott Eaton. „Byla tak známá, že mým úkolem nebylo ukázat jen její povrchní tvář, kterou můžete vidět na fotkách. Snažil jsem se opravdu pochopit její osobnost a charakter, mluvil jsem hodně s její rodinou, poslouchal její hudbu a sledoval videa,“ řekl umělec.

Zpěvačka Amy Winehousová
Zdroj: ČTK/PA
Autor: Myung Jung Kim