Činoherák znovu na scéně, i přes nevoli úředníků

Ústí nad Labem - Činoherák se vrátil na ústeckou scénu. Soubor, který vzešel ze zrušeného Činoherního studia, dnes v premiéře představil hru Kráska z Leenane, a to i navzdory výhradám magistrátu. Podle stavebního úřadu totiž v kině Hraničář, kde divadelní spolek našel nové útočiště, proběhly nepovolené stavební úpravy.

Kráska z Leenane je první divadelní komedií anglického autora Martina McDonagha z roku 1996, která slavila celosvětový úspěch a dodnes je považována za jeho nejlepší text. Směs komedie a tragického příběhu vypráví o ženě, která žije s despotickou matkou. Hlavní role v dramatu z irského venkova hrají Anna Fišerová a Jan Jankovský v alternaci s Kryštofem Rímským.

Divadlo hru prezentuje sloganem „Je tu krásně, ale není to pro život. Příběh z místa, ze kterého chtějí všichni utéct“ a jedná se o první představení, které se konalo pod střechou nové domovské scény – někdejšího kina Hraničář.

Činoherák Ústí chce navázat na tradici Činoherního divadla města Ústí nad Labem. Divadlo se na začátku roku nedohodlo s městem na financování. Místo tradiční dotace mělo získat peníze formou grantu; grant ale označilo za netransparentní a špatně připravený a nezažádalo o něj. Většina herců pak přešla do nového spolku, který hledal i novou scénu; stal se jí objekt zavřeného kina, které díky práci dobrovolníků prošlo v létě stavebními úpravami.

Přestřelka o jeviště

Potíže ovšem nastaly na počátku týdne, kdy úředníci při místním šetření označili za problémové dvě části budovy - novou konstrukci jeviště a nově vybudovanou příčku v přízemí budovy. „Bylo zahájeno řízení o odstranění stavby. Sankce a jejich výše jsou dány stavebním zákonem,“ řekl vedoucí úřadu Vlastimil Hudeček. Podle stavebního zákona hrozí pokuta v řádech stovek tisíc korun.

Podle jednoho ze zakladatelů spolku, podnikatele a mecenáše Martina Hausenblase, je přitom pódium mobilní, certifikované a dodané profesionální firmou; ve svém prohlášení se potom proti postupu města už před premiérou ohradil i celý Činoherák: „Toto rozhodnutí, zejména v případě jeviště, považujeme za účelové a obstrukční jednání, které nemá oporu ve stavebním zákoně. Není v náplni Stavebního odboru ústeckého Magistrátu hodnotit divadelní vybavení (svým charakterem podobné spíše nábytku), čímž demontovatelné podium bezesporu je, a zakazovat jeho využívání.“

Spor mezi spolkem a stavebním úřadem ovlivnil i zkoušení dnes odehrané hry. Herci do poslední chvíle nevěděli, zda budou v Hraničáři hrát. „Bylo to nepříjemné pro nás i pro herce. Museli jsme zkoušet jinde. Tady se první zkoušky odehrály až v noci na čtvrtek,“ řekl umělecký šéf Filip Nuckolls.

Herci dnes přišli v kostýmech, šatna zůstala zamčená

Činoherák nakonec oznámil, že je rozhodnutý premiéru hry Kráska z Leenane odehrát; stavební úřad kontroval, že pokud k tomu dojde, ponese spolek společně s majitelem budovy – společností Falcon – plnou zodpovědnost. „V případě, že bude protiprávně zítra (v pátek) hráno ve 'stavbě', tedy na staveništi, pak by určitě orgány činné v trestním řízení měly zahájit z úřední povinnosti svoji činnost ve smyslu obecného ohrožení zdraví a života,“ varoval Hudeček.

Spolek nakonec vyslyšel vznášené výhrady jen z části, a to právě v souvislosti s nově vybudovanou příčkou, která vytvořila šatnu. Během premiéry do ní herci vůbec nevstoupili a na představení přišli už převlečení v kostýmech, které schovávali doma.