Muzea expandují na filmová plátna. Do Brna přivezli Vatikán

Brno - Po opeře, baletu nebo činohře se na filmová plátna dostala i muzea. První prohlídku ve 3D divákům zprostředkuje brněnské kino Scala. Ve dvouhodinovém snímku si budou moci „projít“ rovnou největší uměleckou sbírku na světě – Vatikánská muzea.

Michelangelovo Stvoření světa na dosah ruky. Sixtinskou kapli a další klenoty Vatikánských muzeí lze nově vidět i bez cesty do Vatikánu – na filmovém plátně v brněnském kině Scala. „Po tom, co jsme začali přenášet operu, balet i činohru, jsme si říkali, že je možná správná chvíle začít experimentovat i s tímto alternativním způsobem návštěvy světových galerií a muzeí. Je to novodobý fenomén, který je spojený s digitalizací kin,“ vysvětlil ředitel kina Scala Radek Pernica.

Dvouhodinová virtuální prohlídka divákům přiblíží nejrozsáhlejší uměleckou sbírku na světě ve 3D technologii. Filmovému štábu trvalo čtyři měsíce, než pompézní prostor Vatikánských muzeí nasnímal. Průvodcem je divákům ředitel muzeí Antonio Paolucci.

Virtuální procházka na filmovém plátně navíc divákům zprostředkuje i detaily, které by při návštěvě muzea neviděli – stropní fresky z bezprostřední blízkosti, jindy nevystavované vzácné artefakty.

Podobných 3D snímků zatím existuje minimum – i proto, že je celý výrobní proces drahý. Tuzemská muzea a galerie lákají návštěvníky spíš na klasické virtuální prohlídky. Že by moderní technologie ohrozily návštěvnost, se nebojí. „Virtuální prohlídka je jenom ilustrativní. Je dokumentem toho, co je v muzeu možné vidět, ale myslím si, že návštěvu to nemůže nahradit. Naopak si myslím, že to může být pro řadu lidí motivací, aby se přišli podívat do expozice,“ popsala mluvčí Moravského zemského muzea Eva Pánková. „My takto máme zmapované tři domy: Dietrichsteinský palác. Biskupský dvůr a Pavilon Anthropos,“ dodala Pánková.

Do muzea virtuálně

Většina muzeí a galerií se na svých webech spokojí s klasickou virtuální prohlídkou. Procházku prostřednictvím počítače nabízí Národní muzeum v Praze i Národní technické muzeum. V Brně pak například Pavilon Anthropos, který spadá pod správu Moravského zemského muzea.

LouvreNa on-line prohlídky sází i nejznámější světová muzea. Například americký Smithsonův institut nabízí virtuální procházku sbírkami washingtonského National Museum of Natural History. Z pohodlí domova si lze prohlédnout i zřejmě nejznámější světové muzeum – pařížský Louvre. Tamní muzeum má digitálně zmapovanou expozici o starověkém Egyptě, středověkém Louvru a tzv. Galerii Apollon.

British Museum v Londýně místo virtuální prohlídky sází na fotografie jednotlivých exponátů doplněné detailním popisem. Podobě je na tom i madridské Museo Nacional del Prado, petrohradská Ermitáž nebo britské muzeum Tate Modern.