Karel Novák fotí Přirozeně. Nahota je dílo boží, říká

Ostrava - Tématem tvorby prostějovského fotografa Karla Nováka je naturismus. Fotografovat začal už v 60. letech minulého století na socialistických nudistických plážích u Baltského moře, jeho snímky ale české veřejnosti šířeji představila až loni Moravská galerie v Brně. Výstava s názvem Přirozeně, jejíž součástí byla v Brně i tvorba amerického fotografa Jocka Sturgese, otevřela Karlu Novákovi cestu také do Ostravy. Jeho fotografické dokumenty o naturismu tam vystavuje galerie Fiducia.

Zdroj: archiv Moravské galerie v Brně Autor: Karel Novák

Tvorba prostějovského rodáka Karla Nováka je skoro neznámá, tématem naturismu je však unikátní v Česku i v Evropě.„Karel Novák zasvětil celý život naturismu a fotografii. Máme díky tomu jedinečnou možnost prostřednictvím jeho fotografií do tohoto světa nahlédnout,“ říká jeden z kurátorů fotografické galerie Fiducia Roman Polášek, který autora oslovil po výstavě v Brně.

Novákova tvorba zapadá do jedné z letošních linií této specializované ostravské galerie, která hledá zajímavé autory konce minulého století. Kurátor Novákovy výstavy Roman Franz, jenž se podílel také na výstavě v Moravské galerii Brno, vybral spolu s autorem asi třicet snímků, většina je z nudistických pláží.

„Bůh stvořil člověka k obrazu svému. Dívám se na nahotu jako na dílo boží, jako na krásu samu, jako na nejmorálnější a nejsamozřejmější věc na světě,“ vysvětluje Novák, proč fotí nahé ženy i muže a proč sám také chodí po světě nejraději bez šatů. Jeho fotografie odpovídají zásadám naturismu. Nahé lidi zachycuje bez jakýchkoliv příkras i erotického podtextu. Přesto se jeho zájem neobešel bez problémů. Podobně jako jeho slavnější americký kolega se potýkal s podezřením, že šíří pornografii.

Výstava Karla Nováka, opět pod názvem Přirozeně, potrvá ve Fiducii do 10. listopadu.

Naturismus

Naturismus označuje hnutí, jehož zastánci praktikují a propagují nahotu na vyhrazených veřejných místech nebo v soukromí. Za oficiální začátek mezinárodního naturismu je považován rok 1855. V tomto roce založil německý doktor Arnold Rikli středisko přírodní medicíny v oblasti jezera Bled v dnešním Slovinsku. Jedna z provozovaných procedur spočívala ve vystavování nahého těla sluneční koupeli. Kniha Kult nahoty, vydaná v roce 1893, jejímž autorem je Heinrich Pudor, se stala neoficiálním manifestem doby. Pudor zavedl termín Nacktkultur (kultura nahoty) a pod tímto heslem popisoval svoje názory na vztah těla, nahoty a člověka.