Frank Gehry navrhl v Paříži nové muzeum pro Luis Vuitton

Paříž – Architekt Frank Gehry postavil v Paříži nové muzeum současného umění nadace Luis Vuitton. Stavba rozhodně budí pozornost: Už si získala přezdívky jako plachetnice nebo obří brouk. Muzeum zabírá plochu 13,5 tisíce čtverečních metrů a prvním návštěvníkům se otevře do konce října. Gehry je známý svou experimentální architekturou. Jeho podpis nese pražský Tančící dům nebo Guggenheimovo muzeum ve španělském Bilbau.

Video Frank Gehry navrhl nové muzeum v Paříži
video

Frank Gehry navrhl nové muzeum v Paříži

„Budova má vypadat, jako když se pomalu posouvá k Bouloňskému lesíku a odráží jeho stromy. Aby ji mohli obdivovat i děti, jako něco dosud nevídaného,“ vysvětluje Gehry svůj záměr. Skleněná stavba odráží mraky na nebi, její fasáda se třpytí ve vodě bazénu pod ní. Konstrukce z ocelových a dřevěných nosníků využívá nejmodernější letecké technologie.  

Ambiciózní projekt zaměstnal 100 inženýrů a 3000 dělníků. Uvnitř ukrývá 11 galerií a téměř čtyři tisíce metrů čtverečních výstavního prostoru. Původní rozpočet v přepočtu 2,75 miliardy korun během stavby ještě narostl.  

Otcem projektu je zakladatel a šéf značky Louis Vuitton Bernard Arnault: „Poprvé jsme se s Frankem Gehrym na projektu sešli v roce 2000. Trvalo 15 let, než spatřil světlo světa.“ K miliardovým nákladům na výstavbu pak dodává: „Sen se nedá ocenit“. Paříži tak vedle Eiffelovy věže nebo baziliky Sacre Coeur přibyla další dominanta.