Na básníka Jana Skácela jeho Brno stále vzpomíná

Brno – Vnímavý lyrik a jeden z posledních velkých básníků generace narozené po první světové válce. Jan Skácel pevně spojil svůj život s rodnou Moravou a s domovským Brnem. Zemřel přesně před čtvrt stoletím. Jeho verše si dnes večer připomíná brněnské Divadlo Husa na provázku.

Video Vzpomínka na Jana Skácela
video

Vzpomínka na Jana Skácela

Snad bychom měli vyklidit to město,

zanechat všechno krásně pomýlené

na pospas sobolům.

Hle, Brno zabírají hbití rorýsi

a nepatřičná touha bere za loket.

Takto popisoval své domovské město básník Jan Skácel. Narodil se sice ve Vnorovech na Hodonínsku, většinu života ale prožil právě v jihomoravské metropoli. V Brně vystudoval filosofii na univerzitě a začal kariéru v médiích, z níž nejslavnější je jeho působení v roli šéfredaktora kulturní revue Host do domu.

Právě k tomuto období chystá rajhradský Památník písemnictví na Moravě novou výstavu. Expozice se otevře 27. listopadu a potrvá do června. Připomene atmosféru 60. let minulého století a její odraz na stránkách časopisu, který vycházel právě pod Skácelovým vedením. Host do domu představuje podle tvůrců výstavy „téměř naplněný sen o dokonalém literárním časopise“.

Tak, jako básník vzpomínal Brno ve svých verších, vzpomíná i Brno na svého slavného poetu. Brněnský magistrát chce nechat Skácelovi zbudovat sochu, která bude umístěna v parku na Špilberku. Od roku 2006 pak zdobí brněnské centrální náměstí Svobody Skácelova kašna. Bronzovou fontánu s několika desítkami trysek po obvodu zdobí básníkovy verše.

Jan Skácel zemřel 7. listopadu 1989 na rozedmu plic. Právě toto výročí si dnes připomíná i brněnské Divadlo Husa na provázku. Program na sklepní scéně divadla nese název Večer s bukovými křídly. Skácela připomenou fotografie Jefa Kratochvila, dokument Jan Skácel aneb Kolik příležitostí má růže, vystoupí literární vědci, hudebníci i soudobí básníci. Poctu poetovi složí jak jinak než skrz poezii.