Chybí peníze na podnikání? Stačí se zeptat davu

Praha – Chcete podnikat, ale nemáte dostatek peněz? Rozjet vlastní byznys může pomoci tzv. crowdfunding, neboli financování davem. Na jeho výhody už přišli knižní vydavatelé, hudebníci nebo módní návrháři. Na internetu nabízí takovou možnost hned několik portálů.

Video Crowdfundingové portály získávají na popularitě
video

Crowdfundingové portály získávají na popularitě

K sesbírání peněz od fanoušků či dobrovolníků už se uchýlili jak slavní, tak i méně známí interpreti. Komu chybí na dokončení finálního díla nějaké peníze, požádají o spolufinancování na internetu. Pokud se stanovená částka do určité doby nevybere, musí žadatel dosud vybrané finance vrátit.  

Mezi neznámější portály crowfundingového typu patří Hithit.com, Nakopnime.cz nebo Startovac.cz. A nemusí jít přitom jen o hudebníky, kteří si chtějí mnohdy na vlastní náklady vydat desku. O finanční injekci se už přihlásili třeba začínající spisovatelé, fotografové a další kreativci. Takto vznikly knihy povídek, dokument o horolezci Radku Jarošovi i videoklip kapely Rybičky 48. Mezi nejúspěšnější nápady v historii českého spolufinancování pak patří rozjezd firmy vyrábějící batohy s vestavěnou stoličkou. 

Nejdůležitější kritérium? Alespoň minimální šance na úspěch, tvrdí Roman Baroš z Nakopnime.cz. Za podporu na dárce většinou čekají alespoň nějaké odměny – ve formě triček, dárkových předmětů, podepsaných věcí a jiného merchandisingu.