Za pašování drog do valdické věznice policie navrhuje obžalovat 15 lidí

Policie navrhla obžalovat patnáct lidí kvůli pašování drog do věznice Valdice na Jičínsku. Návrh kriminalisté po ukončení vyšetřování předali v minulých dnech jičínskému okresnímu státnímu zastupitelství. Věznice Valdice patří k nejtěžším českým káznicím, trest si v ní odpykává asi jedenáct set vězňů.

Valdická věznice
Zdroj: ČTK Autor: Mlejnková Alexandra

„Podle našich zjištění se obvinění měli dopustit celkem 19 skutků. Celý spis čítá téměř tři tisíce stran a policisté objasněním této rozsahem ojedinělé trestné činnosti strávili v součtu více než tisíc hodin,“ líčí mluvčí krajské policie Magdaléna Vlčková. Policie na případu s krycím názvem Rajec pracovala od loňského září.

Dvanácti obviněných hrozí v případě odsouzení až deset let vězení, třem hrozí až pětiletý trest.

Z patnácti stíhaných je sedm z řad odsouzených, jedna osoba je vazebně stíhaná a sedm je jejich známých. „Skupina pracovala organizovaně s cílem dopravit do valdické věznice zneužitelná léčiva i omamné a psychotropní látky a ty posléze distribuovat dalším odsouzeným,“ popisuje mluvčí.

Obvinění drogy či zneužitelná léčiva do věznice podle policie posílali ukryté v balíčcích v různých předmětech, například v igelitových taškách s úkryty, obalech od fixů či speciálně vyztužených a upravených obálkách.

Ve Valdicích nejde o první pašování drog

Jednou z obviněných je jednasedmdesátiletá žena, kterou podle policie k posílání drog instruoval její vnuk uvězněný ve Valdicích. Případ podle mluvčí potvrdil, že na pašování drog do věznic se většinou podílejí rodinní příslušníci či osoby blízké odsouzeným.

Vězeňská služba v lednu vysvětlila, že odsouzení organizovali pašování drog především prostřednictvím korespondence. I když vedení valdické věznice průběžně přijímá opatření, která mají podobným případům bránit, musí se pohybovat v zákonných normách a nelze tomu stoprocentně zabránit, tvrdí vězeňská služba.

Zasílání drog do věznice Valdice policie odhalila již v minulosti. Například v roce 2018 si odsouzený muž nechal od svého syna poslat do vězení pervitin. Poštovní zásilku s drogou vězeňská služba zajistila.