Index pražské burzy PX překročil 1200 bodů. Je tak nejvýše za posledních deset let

Pražská burza ve středu překročila hranici 1200 bodů a dosáhla nejsilnější úrovně za posledních deset let. Její index PX proti úterku stoupl o 0,37 procenta na 1200,60 bodu. Vyšší byl naposledy 25. července 2011. 

Vzhůru burzu táhly ve středu především cenné papíry Komerční banky, které dosáhly největšího objemu i nejvýraznějšího růstu z hlavních emisí pražské burzy. Zdražily o 2,18 procenta na 797 korun.

„Přičemž se zdá, že investoři konečně začínají doceňovat dividendový potenciál banky poté, co ECB (Evropská centrální banka) koncem minulého týdne dle očekávání neprodloužila své moratorium pro výplatu dividend evropských bank,“ komentoval posílení akcií Komerční banky makléř Wood & Company Vladimír Vávra.

Z nejobchodovanějších akcií si polepšily také třeba cenné papíry energetické firmy ČEZ, a to o 0,25 procenta na 597,50 koruny.

Nejvíce klesly akcie Photon Energy

Burza ve středu posílila i navzdory tomu, že více než polovina hlavních emisí oslabovala nebo stagnovala. Nejvíce se propadla cena akcií firmy Photon Energy, která se zabývá stavbou solárních elektráren. Cenné papíry společnosti zlevnily o 2,27 procenta na 43 korun.

Pražská burza zaznamenávala loni a letos značné výkyvy v souvislosti s pandemií nemoci covid-19. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu se ale po výskytu prvních případů nákazy a zavedení vládních omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování postupně index propadl až na 690 bodů. Loni v létě burza posílila skoro k hranici tisícovky bodů, ale podzimní druhá vlna epidemie přinesla další propad zhruba na 840 bodů.

Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů. Následoval však opět nárůst počtů nakažených spojený s kolísáním burzovního indexu.