Benzin i nafta zdražily za týden o 54 haléřů, za rok o pět korun

Pohonné hmoty zdražily za týden o 54 haléřů. Totožně vzrostly ceny benzinu i nafty. Průměrná cena litru naturalu činí nyní 33,65 koruny, litr nafty v průměru 31,59 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Pohonné hmoty v Česku zdražují od poloviny ledna,  tehdy ještě stály benzin i nafta méně než 30 korun. Podle červnové statistiky zdražily pohonné hmoty za poslední rok o pětinu.

Tankování pohonných hmot
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Nejlevnější paliva tankují řidiči v Karlovarském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 33,34 koruny a nafta za 31,17 koruny. Nejvyšší ceny pohonných hmot jsou v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 34,31 koruny a litr nafty 32,27 Kč za litr. V žádném jiném kraji ale zatím není litr benzinu dražší než 34 korun a jen v Praze a na Vysočině je cena nafty nad 32 korunami. 

„Důvodem zdražování pohonných hmot je citelný růst cen ropy na světových trzích. Ropa Brent v se ve středu prodávala za takřka 77 dolarů za barel, blízko svých maxim za období od října 2018. Pohonné hmoty v Česku budou zdražovat i v příštím týdnu, v rozsahu kolem 20 haléřů na jeden litr jak v případě benzinu, tak nafty,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Důvodem růstu cen ropy na světových trzích byl podle něj krach jednání kartelu OPEC a jeho spojenců z řad tradičních ropných těžařů v čele s Ruskem. Domnívá se však, že nakonec „členové kartelu mezi sebou shodu najdou“.

Podle analytika společnosti Purple Trading Štěpána Hájka by tato dohoda mohla být jedním z aspektů, který postupně vývoj cen u českých čerpacích stanic otočí. „Ceny pohonných hmot v tuzemsku by mohly v dalších týdnech potenciálně zmírnit svůj dosavadní růst. Může za to šíření nové varianty delta nemoci covid-19. V závislosti na ní totiž klesají ceny ropy na světových trzích, čemuž pomáhá i fakt, že SAE budou po dohodě se Saudskou Arábií těžit více ropy. Zároveň klesají dovozy ropy do zemí jako je Čína. Pokud se tento trend neukáže jako přechodný, mohla by cena benzinu do konce srpna zlevnit o 20 až 30 haléřů,“ uvedl.

Na zdražování pohonných hmot poukázal i statistický úřad v údajích o červnové inflaci. Za rok vzrostla jejich cena o pětinu, což je nejvíce ze všech položek, které statistici sledují. Podle údajů CCS je nyní benzin o 5,70 koruny za litr dražší než před rokem. Za diesel motoristé v polovině loňského července platili o 4,13 koruny méně.