Na finanční úřady zatím přišlo 1,7 milionu daňových přiznání. Na podání papírových formulářů zbývá 14 dní

Lidé a firmy dosud podali 1,66 milionu daňových přiznání. Na podání těch papírových zbývá v prodlouženém termínu posledních 14 dní. Fyzické osoby volí nejčastěji právě papírový formulář, firmy naopak posílají přiznání hlavně elektronicky. Informace poskytla České televizi Klára Křehková z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství (GFŘ).

K sobotnímu večeru hlásily finanční úřady celkem 1,662 milionu podaných daňových přiznání za rok 2020. Z toho 1,462 milionu přišlo od fyzických osob, 200 tisíc od firem. Loni přijalo GFŘ celkem 2,7 milionu přiznání za rok 2019.

Pro podání papírových formulářů platí kvůli epidemii covidu-19 prodloužený termín. Bez sankcí je možné je podat do 3. května. Finanční ředitelství ale upozorňuje na případné sankce po termínu. „Sankce se počítají od původních termínů, pokud tedy letos podá poplatník přiznání k dani z příjmů v papírové podobě například až 10. května, počítají se mu sankce již od 1. dubna, nikoliv od 3. května. Prominutí sankcí podle předmětného generálního pardonu se na něj nevztahuje,“ uvedl Lukáš Heřtus z tiskového oddělení GFŘ.

Firmy nebo fyzické osoby, které pošlou státu přiznání elektronicky, mají čas do 1. června. Při využití služeb daňového poradce, advokáta nebo čerpání dat z uzávěrky potvrzené auditorem je termín 1. července.

Lidé papírově, firmy elektronicky

Po papírovém formuláři sáhne téměř 80 procent fyzických osob. U firem, které mají povinně zřízené datové schránky, jasně dominuje elektronické podání, a to z 90 procent.

Daňové přiznání je letos naposled povinné i pro OSVČ, kterým byla schválena paušální daň. Úleva v podobě nepodávání daňového přiznání pro ně platí až od příštího roku.