Zvýšení přídavků na děti bude ve sněmovně čelit obtížím. Opozici hlavně vadí rozšíření okruhu příjemců

Kabinet zatím ve sněmovně nemá zajištěnou podporu pro svůj návrh na zvýšení přídavků na děti. Stranám vadí hlavně záměr rozšířit přídavky pro další desítky tisíc rodin. S růstem dávky o 26 procent naopak většina souhlasí. Plán na vyšší přídavky by vyšel na čtyři miliardy ročně.

Video Události
video

Přídavky na děti mohou vzrůst. Vládní návrh bude řešit sněmovna

Samoživitelka Libuše Samcová z Ostravy například vychovává dvě děti. Měsíčně dostává přídavky v celkové výši dvanáct set korun. Po rodičovské musí vyjít se zhruba pěti tisíci měsíčně. Největšími náklady rodiny jsou výdaje spojené s potravinami nebo s jízdným dětí do škol.

„Peníze se využijí na děti, nákup oblečení, dcerka třeba chodí do školky, takže na školné, na stravné,“ konstatuje Samcová.

Pro ni i pro další desetitisíce rodin s nízkými příjmy vláda navrhla zvýšení základních měsíčních přídavků o 130 až 180 korun. Rodiny, v nichž aspoň jeden rodič pracuje, dostávají už dnes na každé dítě o tři stovky měsíčně víc. Tak to má zůstat i dál.
„Je to jedno z nejlepších protikrizových opatření. Udělaly to také všechny okolní země, aby ochránily pracující rodiny s dětmi, které mohly přijít o příjmy kvůli koronaviru, před propadem životní úrovně,“ vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Opozice kritizuje záměr rozšířit nárok na dávku pro další tisíce rodin

Vedle zvýšení přídavků navrhuje vláda i rozšíření nároku na dávku, a to u dalších zhruba 250 tisíc dětí. A právě to kritizuje většina opozičních stran. „Nepřijde mi to logické hlavně z toho důvodu, že na konci loňského roku jsme schválili zrušení superhrubé mzdy,“ vysvětluje místopředseda sněmovního výboru pro sociální politiku Jan Bauer (ODS).

A také podle místopředsedkyně výboru Hany Aulické Jírovcové (KSČM) je zbytečné navyšovat okruh příjemců.

„Nemyslíme, že v situaci, kdy máme rekordní zadlužení a tento rok bude ještě velmi vysoké, bychom měli zvyšovat sociální dávky,“ míní dále předsedkyně TOP 09 a další místopředsedkyně výboru Markéta Pekarová Adamová.

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhlo zvýšení přídavků na děti a rozšíření okruhu rodin, které na ně mají nárok, s platností od 1. dubna. Pro zrychlené schválení návrhu ale zatím nemá vyjednanou podporu.

„To je opravdu velká věc, a proto bychom rádi, aby k tomu přece jenom proběhla nějaká trošku větší debata,“ říká 1. místopředsedkyně Pirátů a místopředsedkyně výboru Olga Richterová.

SPD by jako jediný z opozičních klubů menšinové vládě s rozšířením přídavků na více rodin pomohl, na vládním návrhu mu ale vadí návrh na růst dávky i pro ty, kteří nepracují. „My říkáme, že tyto peníze je potřeba přeskupit směrem k těm slušným a pracujícím lidem,“ vysvětluje šéf SPD a místopředseda sněmovny Tomio Okamura.

V dolní komoře začnou poslanci návrh na štědřejší přídavky projednávat za dva týdny. Pokud návrh půjde do druhého a třetího čtení, budou o něm hlasovat v březnu. Případný kompromis na tom, kolik lidí má přídavky pobírat a v jaké výši, pak ještě posoudí senátoři.