Třináctý plat poskytne letos méně než třetina firem. Příznivá situace je hlavně ve stavebnictví

Na vyplacení třináctých platů a mimořádných odměn bude mít letos peníze výrazně méně zaměstnavatelů než v minulých letech. Analýza Hospodářské komory ukázala, že vyplatit odměny plánovala třetina firem. Šetření ale proběhlo těsně před podzimní vlnou koronaviru, skutečný počet tak bude zřejmě ještě nižší. Loni se odměn dočkalo 60 procent zaměstnanců soukromého sektoru.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Letošní situaci nepříznivě ovlivnily vládní zákazy podnikat, propad tržeb a vyčerpané  finanční rezervy. Šetření proběhlo mezi 743 podniky všech velikostí. 

Na bonusy letos dosáhne nejméně zaměstnanců za pět let. Zaměstnancům je vyplatí hlavně firmy, kterým vláda výrazně neomezila podnikání, jde zejména o stavebnictví. Bonusy vyplatí i některé velké firmy nad 250 zaměstnanců, které měly větší finanční rezervy. Část firem odměny vyplatí ve výplatním termínu v prosinci, část začátkem příštího roku. Záleží i na tom, v jakém odvětví firma působí.

Loni třinácté platy nebo mimořádné odměny vyplácel rekordní počet firem. Odměn se dočkalo 60 procent zaměstnanců soukromého sektoru. Počet firem, které bonusy vyplácely, se rok od roku zvyšoval z 39 procent v roce 2016.

Jak firmy vidí pomoc státu

Jedním z důvodů, proč finanční situace firmám neumožňuje odměnit zaměstnance, je podle komory to, že stát firmám nekompenzuje ztráty, popřípadě jen okrajově. V ČR je podpora primárně směřovaná na udržení zaměstnanosti, například program Antivirus transferuje peníze přes podnikatele zaměstnancům. Na jaře program pokrýval mzdové náklady jen částečně, uvedla komora.

I z toho důvodu si podnikatelé skrze státní záruční programy a v bankách museli půjčovat peníze hlavně na vyplacení mezd zaměstnancům a povinné odvody, jak vyplynulo z několika šetření komory v průběhu roku. Vedle toho některé firmy použily půjčené peníze také na pokrytí takzvaných fixních nákladů, tedy na nájemné a další nutné provozní výdaje, jako jsou energie, vodné a stočné, internetové a telefonní připojení nebo pohonné hmoty.